Na ulicach będą ryczeć smoki, gdy ludzie na całym świecie, głównie pochodzenia chińskiego, zapoczątkują Rok Świni. W kilku miejscach na całym świecie jest to święto pełne dziwactw i interesujących zwyczajów. Oto 10 faktów o Chińskim Nowym Roku, które warto znać.

1. To nie Chiński Nowy Rok

infoplanet lifestyle chinski nowy rok 1 to nie chinski nowy rok

W Chinach uroczystości znane są jako Święto Wiosny lub Księżycowy Nowy Rok, ponieważ nowy rok jest określony kalendarzem księżycowym, a Chińczycy nie są jedynymi, którzy go obserwują. Nowy Rok Księżycowy od końca stycznia do połowy lutego obchodzą również Wietnam i inne kraje.

2. Noworoczne korki

W Chinach okres szczytu podróży wiosennych – zwanym jako Chunyun – jest największym sezonem migracji ludności w kraju, jeśli nie na świecie. Niezależnie od tego, czy transportem jest stojący w długim korku samochód, czy stojący godzinami zatłoczony pociąg, podróżni robią wszystko, aby zobaczyć bliskich. W tym roku rząd spodziewa się podróży około 4 ml ludzi.

3. Nie tylko jeden dzień

infoplanet lifestyle chinski nowy rok 3 jeden dzien

Chiński Nowy Rok Księżycowy trwa 15 dni. Jest to święto pełne atrakcji – można brać udział w wyścigach konnych, oglądać parady, targować się na bazarach i walczyć o miejsce kultu w świątyni.

4. To czas przesądów

Podczas Chińskiego Nowego Roku pierwszego dnia żyjesz jak student college'u, co oznacza brak prysznica, prania czy sprzątania. Przede wszystkim nie możesz wyrzucać śmieci, ponieważ to oznacza brak dobrobytu. W drugim dniu, który jest uważany za początek roku, spędzasz czas z rodziną, szczególnie z teściami. Trzeciego dnia mile widziane jest odwiedzanie przyjaciół i rodziny.

5. Możesz wynająć chłopaka

infoplanet lifestyle chinski nowy rok 5 wynajecie chlopaka

Chiński Nowy Rok może być trudny dla singli, szczególnie kobiet. W czasie rodzinnych zjazdów często zwraca się uwagę na osoby, które nie wiodą życia w parze. Jest zainteresowanie, jest i rozwiązanie –wypożyczenie chłopaka lub dziewczyny. Różne strony internetowe oferują usługi wynajmu partnerów, aby rodzice i krewni przestali dokuczać singlom. Wypożyczenie fałszywego narzeczonego waha się od 500 RMB (77 dolarów) do 6 tys. RMB (925 dolarów) dziennie. Niektóre firmy oferują gratis uścisk, trzymanie za rękę i pocałunek w policzek na pożegnanie, a także listę dodatkowo wycenianych usług.

6. Dziwne zwyczaje językowe

W niektórych częściach Chin jest kilka działań, które można podejmować lub podejmować nie wolno w ramach noworocznego święta po prostu ze względu na ich brzmienie. Niewskazane przez cały miesiąc księżycowy są na przykład zakupy obuwia, ponieważ nazwa „buty” (haai) brzmi po kantońsku jak przegrywanie. Można jednak odwrócić chińskie szczęście (fu) do góry nogami, aby liczyć na szczęście w nowym roku.

7. Petardy odstraszą potwory

infoplanet lifestyle chinski nowy rok 7 petardy odstraszaja potwory

Legenda mówi, że podczas Chińskiego Nowego Roku pół-lew „Nian” wychodzi z ukrycia i atakuje ludzi, szczególnie dzieci. W dawnych czasach ludzie palili bambusowe łodygi, by go odstraszyć. W dzisiejszych czasach, by odstraszyć potwora podczas Chińskiego Nowego Roku, wystarczy oglądać spektakularne pokazy sztucznych ogni wzdłuż nabrzeża Hongkongu lub bawić się petardami w Pekinie.

8. Zakazana czerwień

Kolor czerwony kojarzy się ze szczęściem i dobrobytem, ale w Chinach służy głównie do celów ochronnych. Według tradycji „Nian” boi się czerwonego koloru, co wyjaśnia całą czerwień, którą widzi się na noworocznych dekoracjach. Co ciekawe, kantoński termin „spodnie” (fu) brzmi dokładnie tak, jak słowo „bogactwo”. Oznacza to, że nie możesz się pomylić z czerwonymi slipami.

9. Czas na słodycze

infoplanet lifestyle chinski nowy rok 9 to czas slodyczy

Jedzenie ma kluczowe znaczenie podczas wszystkich chińskich festiwali, ale szczególnie ważne są słodkie przekąski, ponieważ gwarantują dobre perspektywy na Chiński Nowy Rok. Tradycyjne świąteczne przysmaki to nian gao (pudding ryżowy), babaofan (osiem skarbów ryżu), jau gokso (chrupiące pierogi), a także kandyzowane owoce i nasiona.

10. Noworoczny gatunek filmowy

Chiny i Hongkong mają specjalny gatunek filmowy poświęcony nowemu księżycowi – hesuipian. Noworoczny gatunek filmowy to zazwyczaj nielogiczne, podnoszące na duchu komedie, z naciskiem na szczęśliwe zakończenia, które sprawiają, że widzowie czują się dobrze. Właściwie to odpowiednik naszych bożonarodzeniowych filmów.

Zwyczaje i przesądy – również te związane z Chińskim Nowym Rokiem – nie są niezmienne. Jest zatem miejsce na elastyczność w ich interpretacji i zastosowaniu. Nie branie prysznica ze względu na Nowy Rok Księżycowy? Wielu rezygnuje z tej tradycji z oczywistych względów higienicznych. W końcu Chiński Nowy Rok to naprawdę świetna zabawa z rodziną i przyjaciółmi, więc wielu z nich nie chce się stresować.

Źródło: CNN

kup artykuly platne