Jeśli jesteś nękany przez szczury i z tego powodu chcesz przygarnąć kota, dobrze się zastanów. Okazuje się, że kot może doprowadzić do zniknięcia tych gryzoni, ale tylko dlatego, że szczury chowają się, gdy koty są w pobliżu, a nie dlatego, że koty są dla nich groźne.

Koty mają powody do ostrożności. Szczury miejskie (Rattus norvegicus) mają duże siekacze, które mogą zadawać bolesne ukąszenia, przenoszą wiele chorób i ważą średnio 340 gramów w porównaniu z 25 gram wagi myszy – ulubionej zdobyczy kotów. Z tego względu koty rzadko polują na szczury. Aby tego dowieść przez 5 miesięcy obserwowali koty i szczury. W tym czasie kot podjął tylko 3 próby złapania szczura, z których tylko 2 zakończyły się sukcesem.

infoplanet lifestyle koty poluja na szczury wnioski

Koty nie są naturalnym wrogiem szczurów. Mimo dużej populacji kotów, populacja szczurów wciąż kwitnie. Tylko głodujące koty będą próbowały zająć się szczurami, chyba że szczury były chore lub ranne. Dwa szczury zabite podczas obserwacji zespołu zostały prawdopodobnie osłabione przez jedzenie zatrutej przynęty – wyjaśnia Michael Parsons z Fordham University w Nowym Jorku.

infoplanet lifestyle koty poluja na szczury badania

Jednak koty mają duży wpływ na zachowania szczurów.

Szczury przeceniają ryzyko stwarzane przez koty. Kiedy koty są w okolicy, szczury ukrywają się i zachowują się ostrożnie, nie wychodzą na otwartą przestrzeń – mówi Parsons.

Oznacza to, że kiedy koty są w pobliżu, szczury znacznie rzadziej są spotykane przez ludzi. Taka zależność może tłumaczyć, dlaczego wszyscy błędnie sądzą, że koty łapią również szczury. Dlatego nawet, jeżeli zwierzęta, które kot przynosi, są szczurami, może to oznaczać wyłącznie, że były chore, ranne lub już nie żyły.

kup artykuly platne