Następnym razem, gdy Matt Damon tak jak w kinowym hicie z 2015 roku zostanie uwięziony na Marsie, być może zamiast uprawiać ziemniaki będzie spędzać czas popijając czerwone wino. Gruzja – kraj z sięgającymi starożytności tradycjami winiarskimi – rozpoczyna prace nad wyhodowaniem winorośli mogącej przetrwać nawet na innej planecie.

Choć Czerwona Planeta nie wydaje się miejscem odpowiednim do uprawy roślin, teoretycznie jest to możliwe. W końcu NASA i Międzynarodowe Centrum Hodowli Ziemniaków z powodzeniem eksperymentowały z hodowlą ziemniaków w warunkach podobnych do marsjańskich. Oczywiście uprawa winogron jest o wiele bardziej wymagająca, jednak Gruzińskich naukowców to nie zniechęca.

infoplanet lifestyle czy powstanie marsjanskie wino kosmonauta

Pomysł zrodził się po tym jak agencja kosmiczna USA NASA, ogłosiła nabór pomysłów mogących w przyszłości ułatwić człowiekowi życie na Marsie.

– Mogą one obejmować rozwiązania dotyczące schronienia, jedzenia, wody, powietrza, komunikacji, ćwiczeń, interakcji społecznych i medycyny, ale uczestnicy są zachęcani do rozważenia innowacyjnych i kreatywnych pomysłów wykraczających poza te przykłady – napisała NASA w wydanym w maju komunikacie prasowym.

W Tbilisi powstała grupa robocza, która pracuje nad projektem winogron marsjańskich, oficjalnie zainaugurowanym 22 czerwca w Muzeum Narodowym Gruzji. Projekt nazwany „IX Millennium” zakłada utworzenie „pionowego laboratorium szklarniowego do uprawy winorośli w zamkniętej, kontrolowanej przestrzeni”. Laboratorium powstanie w hotelu w Tbilisi i będzie obsługiwane przez firmę SpaceFarms.

infoplanet lifestyle czy powstanie marsjanskie wino kosmos

– Zaczęliśmy myśleć o tym, jak Gruzja może wziąć udział w tym projekcie i zdecydowaliśmy, że powinna to być winorośl. Produkcja wina jest naszym historycznym dziedzictwem i naszą dumą – powiedział rektor Uniwersytetu Technologiczno-Technologicznego z siedzibą w Tbilisi Misha Batiashvili.

Zgodnie z tradycyjną gruzińską metodą produkcji tego trunku, wino leżakuje w olbrzymich glinianych słoikach (kvevris) zakopanych w ziemi. Nie jest jeszcze jasne, czy Gruzja spróbuje wyeksportować tę technikę na Marsa. Obecnie grupa robocza skupia uwagę na wyborze najbardziej odpowiednich odmian winogron.