Naukowcy sprawdzili, jaka dieta stanowi najlepsze rozwiązanie dla kociej nadwagi. Jeśli twój ulubiony kot znacznie przybrał na wadze z powodu swojego wieku lub przebytego zabiegu kastracji, możesz mu pomóc w utrzymaniu szczupłej sylwetki niezbędnej dla jego zdrowia. Jednak pamiętaj – zmiany nie będą następować z dnia na dzień.

Bezpieczna dieta

Naukowcy z University of Illinois trzymali 8 cierpiących na nadwagę, wykastrowanych kotów płci męskiej na 18-tygodniowej diecie. Chcieli, aby koty w sposób zauważalny straciły na wadze, jednocześnie nie pogarszając swojego stanu zdrowia i kondycji. Badanie zostało opublikowane w American Journal of Veterinary Research.

– Intencją zaprogramowanej diety była zdrowa utrata wagi: pozbycie się zbędnego tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej. Najważniejsze pytanie brzmiało: ile pokarmu potrzeba, aby koty straciły na wadze, a zwłaszcza leniwe, wykastrowane samce? – powiedział Kelly Swanson, profesor w dziale nauk o zwierzętach.

infoplanet lifestyle dieta z nadwaga dla kota bezpieczna dieta

Jak się okazało, należy przede wszystkim musisz ograniczać spożycie kalorii przez twojego pupila, ponieważ zwierzęta z nadwagą nie są zbyt aktywne. Proces ten zajmuje dużo czasu.

Wolno, ale skutecznie

Celem eksperymentu było pomóc kotom zrzucić 1,5% masy ciała na tydzień, co jest zgodne z zaleceniami American Animal Hospital Association.

– Należy pamiętać, że zbyt szybka utrata wagi może powodować problemy z wątrobą. Nie można tego przeskoczyć – zaznaczył Swanson.

Naukowcy zaczęli od zredukowania przyjmowanych przez koty pokarmów o 20%, a następnie co tydzień zmniejszali podawane porcje – podobnie jak przy niektórych dietach zalecanych dla ludzi.

infoplanet lifestyle dieta z nadwaga dla kota bezpieczna dieta

– Kiedy sami stosujemy dietę, w ciągu kilku pierwszych tygodni możemy sporo stracić na wadze, później natomiast proces ten zwalnia. Podobnie było w przypadku badanych zwierząt. Musieliśmy iść dalej, ale zdajemy sobie sprawę, że przekonanie niektórych właścicieli zwierząt do takich metod może być trudne. Przez cały czas jednak czuwaliśmy nad zdrowiem naszych pupili – wyjaśniają naukowcy.

Aktywność bez zmian

Gdy koty straciły na wadze, uczeni zauważyli, że niektóre rodzaje bakterii w ich wnętrznościach stały się bardziej aktywne, podczas gdy ilość innych zmniejszyła się. Zmiany te mogą być korzystne, ale potrzebne są dalsze badania – stwierdzili autorzy raportu. Zespół profesora Swansona obserwował również, czy zwierzęta stają się bardziej aktywne po zmniejszeniu wagi ciała.

– Niestety ich poziom aktywności niewiele się zmienił. Pod koniec badania zaobserwowaliśmy jakieś różnice, jednak nie były one zbyt znaczące – podsumowuje naukowiec, zaznaczając, że mimo to właściciele powinni zachęcać swoje koty do jak największego wysiłku fizycznego, bawiąc się z nimi i umieszczając miski z pokarmem w pewnej odległości od ich ulubionych miejsc odpoczynku.

infoplanet lifestyle dieta z nadwaga dla kota bezpieczna dieta

Należy pamiętać, że odpowiednia dieta odchudzająca dla zwierząt, a także ludzi musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Powinna być jednocześnie smaczna i lekkostrawna.

kup artykuly platne