Odkryto już dinozaury z piórami, małe smoki, a nawet dinozaury wyglądające jak kaczki. Teraz, w samą porę na walentynki, naukowcy twierdzą, że odkryli dinozaura, który miał ogon w kształcie serca. To nie tylko ciekawostka, ale również nowe wskazówki na temat ewolucji ekosystemów w Afryce.

infoplanet lifestyle dinozaury z sercem badania

Zauropody były dinozaurami, które zyskały status największych zwierząt lądowych w historii Ziemi. Najbardziej znane zauropody to diplodok, apatozaur i brontozaur. Nowy dinozaur jest „unikalnym gatunkiem i zapewnia nowy wgląd w ewolucję zauropoda” – czytamy w raporcie naukowym. Otrzymał naukową nazwę Mychamawamtuka moyowamkia, która wywodzi się ze słów suahili oznaczających „bestię z Mtuka” i „serce z ogona”. Tym samym odnosi się odpowiednio do miejsca, w którym został znaleziony zauropod i do charakterystycznej dla niego części kręgów ogona w kształcie serca.

Głównymi autorami badania są Eric Gorscak z Midwestern University w Illinois i Patrick O'Connor z Ohio University. Jak informują, odkrycie to dowód na bardziej złożony proces ewolucji dinozaurów na Ziemi, które dostarcza więcej szczegółów na temat ekosystemów w Afryce kontynentalnej w okresie kredy, trwającym od 145 mln do 66 mln lat temu.

infoplanet lifestyle dinozaury z sercem odkrycie

Skamieliny szkieletu dinozaura odkryto w południowo-zachodniej Tanzanii, wysoko w ścianie urwiska, z widokiem na sezonowo suche koryto rzeki Mtuka. Nowy zwierz to kolejny członek dużych, długonogich tytanozaurów. Były one najbardziej rozpowszechnioną grupą zauropodów, które osiągnęły szczyt rozwoju w późnej kredzie, po zniknięciu wszystkich innych grup zauropodów. Jednak naukowcy twierdzą, że ich wczesna ewolucja jest słabo poznana z powodu braku skamieniałości w miejscach innych niż Ameryka Południowa.

– Chociaż tytanozaury stały się jedną z najbardziej znanych grup dinozaurów przed osławionym masowym wymarciem, ich wczesna historia ewaluacji pozostaje niejasna, a Mnyamawamtuka pomaga opowiedzieć o tych początkach, szczególnie po afrykańskiej stronie –komentuje Gorscak.

Źródło: PLOS-ONE

kup artykuly platne