Większość studentów deklaruje chęć posiadania dzieci, ale, jak sugerują przeprowadzone w Australii badania, młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, kiedy tak naprawdę ich płodność zacznie słabnąć. Z 1200 przebadanych studentów, ponad 90 procent stwierdziło, że w przyszłości planuje potomstwo, jednak mniej niż połowa z nich potrafiła poprawnie określić wiek, w którym płodność kobiety spada. Wiedza dotycząca płodności u mężczyzn okazała się jeszcze mniejsza – donoszą autorzy raportu opublikowanego w czasopiśmie Human Fertility.

– Nasze badanie pokazuje, że młodzi ludzie w przeważającej większości chcą zostać rodzicami. Jest jednak wiele innych celów, które planują osiągnąć przed założeniem rodziny. Pragną rozwijać swoją karierę, utrzymać stabilność finansową, podróżować. Wszystko to sprawia, że szybko zbliżają się do okresu, w którym ich płodność zacznie spadać – powiedział główny autor badania, dr Eugenie Prior z Victorian Assisted Reproductive Treatment Authority w Melbourne.

infoplanet lifestyle dni plodne na zawsze badania

Na płodność i rozrodczość wpływa kilka czynników, w tym wiek rodziców, palenie tytoniu i otyłość. Jak zauważają autorzy badania , wiek kobiety jest często najważniejszym czynnikiem decydującym o prawdopodobieństwie poczęcia. Płodność kobiety może zacząć zmniejszać się pomiędzy 30 a 34 rokiem życia, proces ten przyśpiesza w wieku 35–39 lat, u mężczyzn natomiast szansa na posiadanie potomstwa zaczyna spadać po 40 roku życia.

–To bardzo ważne, aby młodzi ludzie zaczęli mówić o swoich celach i aspiracjach związanych z rodzicielstwem, ale także, by posiadali niezbędną wiedzę pozwalającą podjąć świadomą decyzję o założeniu rodziny. To da im największą szansę na osiągnięcie swoich celów związanych z rodzicielstwem – stwierdził Prior.

infoplanet lifestyle dni plodne na zawsze badania

– W krajach rozwiniętych granica wieku, w którym kobieta rodzi pierwsze dziecko stale się podnosi. Taka sytuacja ma miejsce od co najmniej 3 dekad – dodała, nie biorąca bezpośredniego udziału w badaniu, Celia Chan z University of Hong Kong.


kup artykuly platne