Badania pokazują, że psy preferują gatunki muzyczne naśladujące ich własne tętno. Zaczyna się od miękko grającego elegijnego przeciągnięcia strun, po czym przechodzi do śpiewu ptaków, a następnie z powrotem do muzyki strunowej. Trwa to przez 12 godzin.

Muzyka zorientowana na psy szybko staje się drogą do sukcesu, a przoduje w tym nurcie firma producencka RelaxMyDog. Usługa oferowana przez przedsiębiorstwo założone w 2011 roku przez biznesmana Ammana Ahmeda i producenta Ricardo Henriqueza, dociera obecnie do 10 mln użytkowników miesięcznie.

infoplanet lifestyle dzwieki dla zwierzat badania

– Istnieje wiele lekarstw i ziołowych środków na uspokojenie zwierząt, ale chciałem stworzyć coś, co byłoby w 100% naturalne, czyli muzykę. Zaczęliśmy od zespołu dwuosobowego, ale teraz mamy oddziały w Manchester w Wielkiej Brytanii, Salwadorze i Indiach, a nasza publiczność jest równie globalna. W tym roku chcemy, aby nasze treści pomogły około 15 mln zwierząt domowych. Otrzymujemy wiadomości od właścicieli mówiących, że ich pies lub kot słuchali muzyki, a kiedy zwierzak zginął, chcą, byśmy zagrali na ich pogrzebie. Nasza muzyka staje się zakorzenioną częścią życia tych zwierząt – opisuje ideę firmy Ahmed.

Ahmed jest skromny, kiedy wyjaśnia nieco niejasną muzyczną formułę sukcesu. Jak mówi, składa się on z częstotliwości, które psy mogą słyszeć i muzyki, która ma być relaksująca dla ludzi, ponieważ jeśli człowiek jest rozluźniony, tę energię odczuwa również pies. Przedsiębiorca nie zamierza jednak angażować się w badania naukowe, które mogłyby mieć wpływ na kompozycje. Za najlepszy miernik uważa opinie 600 tys. rzeczywistych użytkowników, którzy regularnie przekazują informacje zwrotne za pośrednictwem kanału YouTube.

Jedna z takich opinii sugerowała, że psy reagowały dobrze na muzykę reggae, co doprowadziło do nowej sekcji reggae. To odkrycie jest poparte badaniami przeprowadzonymi w 2017 roku przez Scottish SPCA i University of Glasgow, które wykazały, że choć muzyka klasyczna początkowo uspokajała psy, po kilku dniach stały się znudzone. Wówczas jako najlepsze gatunki do redukcji stresu, szczekania i tętna uznano reggae i soft rock.

Jak wyjaśnia kierownik badań Gilly Mendes Ferreira, dzieje się tak dlatego, że „gatunki mają rytm podobny do bicia serca, dlatego kiedy szczeniak jest zestresowany, wtula się w matkę i wsłuchuje w bicie serca. Muzyka naśladuje właśnie ten rytm.

kup artykuly platne