Niektórzy twierdzą, że nie czują się dobrze po zjedzeniu glutenu. Jednak może to wynikać z jego wpływu na zdrowie psychiczne, a nie na jelito. Badacze nie są zgodni, czy wrażliwość na gluten to stan prawdziwy, czy nie. Kilka badań zdaje się to twierdzenie obalać, pokazując, że chorzy zgłaszają takie same objawy wrażliwości na gluten, nawet jeśli jedzą nieaktywną substancję, którą uważają za gluten. Inni odkryli, że za objawy jelitowe powinny być bardziej obwiniane niektóre węglowodany w pszenicy zwane fruktanami.

Gluten jest białkiem pszenicy, które u około 1% osób powoduje celiakię, a więc poważny stan autoimmunologiczny. Kolejne 12% osób twierdzi, że po zjedzeniu pokarmów bogatych w gluten, takich jak chleb i makaron, odczuwa wzdęcia, skurcze, zmęczenie, depresję i inne objawy. Jednak Jessica Biesiekierski z Uniwersytetu La Trobe w Australii przekonuje, że nawet jeśli gluten nie powoduje problemów z jelitami, może wywołać u niektórych objawy braku trawienia.

infoplanet lifestyle glutena a zdrowie psychiczne badanie

Naukowcy niedawno badali wpływ glutenu na objawy żołądkowo-jelitowe i psychiczne u 14 osób z nadwrażliwością na gluten. Uczestnicy zostali poproszeni o zjedzenie specjalnej formy jogurtu przez 2 tygodnie. W jednym z dni jogurt zawierał gluten, a drugiego dnia – był bezglutenowy. W innej grupie wolontariuszom podano 2 partie babeczek, z których jedna zawierała gluten, a druga – nie. Produkty zawierające gluten i bezglutenowe smakowały tak samo, a uczestnicy nie wiedzieli, które jedli.

Badani zgłaszali podobny poziom wzdęć i skurczów, niezależnie od tego, czy jedli pokarm zawierający gluten czy produkty bezglutenowe. W ten sposób potwierdzono wcześniejsze ustalenia, że gluten nie odpowiada za rozstrój żołądka u osób, które nie maja celiakii. Objawy występowały prawdopodobnie ponieważ były spowodowane obawą przed spożywaniem glutenu – to zjawisko znane jako „nocebo”.

infoplanet lifestyle glutena a zdrowie psychiczne efekty

– Ponadto uczestnicy badania stwierdzili, że czują się bardziej zmęczeni po spożyciu jogurtu zawierającego gluten i babeczek zawierających gluten niż po zjedzeniu posiłków bezglutenowych. Różnice były niewielkie, ale mogą tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie są przekonani, że czują się lepiej po zjedzeniu pokarmu bezglutenowego – przekonuje badaczka, która przedstawiła wyniki badań na dorocznym spotkaniu naukowym Australijskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego w Brisbane w zeszłym tygodniu.

Jak przekonują badacze, nawet jeśli gluten może bezpośrednio wpłynąć na zdrowie psychiczne, objawy pojawiają się tylko u niewielkiej liczby wrażliwych osób. Z pewnością nie wszyscy wpadną w depresję po zjedzeniu glutenu. Naukowcy szukają markerów stresu i stanu zapalnego we krwi, ślinie i próbkach kału pobranych od osób wrażliwych na gluten, aby sprawdzić, czy mogą odkryć jakieś wskazówki dotyczące ich występowania. Warto jednak pamiętać, że choć wiele osób zgłasza poprawę stanu zdrowia psychicznego po przejściu na dietę bezglutenową, jest to prawdopodobnie skutek zastąpienia przetworzonej żywności świeżymi owocami i warzywami.

kup artykuly platne