Wyobraź sobie, że budowniczy uszkadza drzewo. Decyzja o wysokości kary nałożonej na firmę budowlaną wiąże się z jego wyceną. Ale może to być trudne zadanie. Jak wycenić surowe drewno? Jak określić jego użyteczność dla środowiska? Jak wskazać koszt zasadzenia nowego drzewa? Nie ma jednego podejścia, które najlepiej ujmuje różne sposoby wyceny, według których uzyska się wartość danego drzewa.

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzse drzewo swiata wstep

Metoda CAVAT

Najczęściej używaną metodą określania wartości drzew przez władze lokalne Wielkiej Brytanii jest wartość aktywów kapitału (CAVAT), która szacuje wartość drzewa jako udogodnienia publicznego –ocenia się zatem, w jaki sposób drzewo przyczynia się do dobrych wibracji i podkreśla poczucie przynależności do miejsca.

Metoda CAVAT polega na tym, że najpierw określa się cenę podstawową drzewa na podstawie szerokości pnia, a więc wyznacza się jego wiek. Następnie wartość tę porównuje się z czynnikami, takimi jak oczekiwana długość życia drzewa, liczba osób, które mogą go lubić i atrybuty, przyczyniające się do odczuwania poczucia przynależności do miejsca. Przykładowo: piękna forma gałązek to plus, podczas gdy gąbczasty, śmierdzący owoc może być minusem.

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzse drzewo swiata metoda CAVAT

Sposób obliczania wartości drzewa pozwala ocenić, czy jedna roślina jest cenniejsza od innych. Jednak – choć metoda CAVAT doskonale spełnia swoje przeznaczenie – potrzebne są również alternatywne sposoby, aby uzyskać pełniejszy obraz tego, ile warte są nasze drzewa. Agencja badawcza brytyjskiej komisji leśnej Kieron Dock of Forest Research i Chris Neilan – leśnik, który wynalazł CAVAT, obliczyli wartość 7 najsłynniejszych drzew na świecie – od fig do świerka sprzed 9000 lat.

 Stare drzewo Tjikko, Szwecja

Wartość: 24 445 funtów brytyjskich (117 336 złotych)

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzse drzewo swiata stare tjiko

Świerk norweski może wyglądać trochę nieprzyjaźnie, ale wyglądałbyś tak samo, gdybyś miał 9550 lat. Stary Tjikko, trzecie najstarsze drzewo klonowe na świecie, jest organizmem klonalnym, który powstał z pojedynczych drzew, które wyrosły w tym samym miejscu od jednego przodka. Mimo to –według metody CAVAT – jest on stosunkowo mało wart, głównie dlatego, że nie ma pełnego i atrakcyjnego baldachimu.

 Figa dusicielka, Kambodża

Wartość: 798 216 funtów brytyjskich (3 831 436 złotych)

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzsze drzewo swiata figa dusicielka

Jeśli te egzotycznie wyglądające korzenie drzew są trochę znajome, to prawdopodobnie dlatego, że pojawiły się w filmie Tomb Raider z 2001 roku. Ruiny, które zdobi Figa dusicielka, pochodzą z klasztoru i uniwersytetu założonego pod koniec XII wieku.

 Generał Sherman, Kalifornia

Wartość: 11 156 563 funty brytyjskie (53 551 531 złotych)

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzsze drzewo swiata general sherman

Nie chodzi tylko o to, że to drzewo jest wysokie – choć na 83 metry. Jest również wyjątkowo gęste i utrzymuje jednakową szerokość obwodu prawie do samego końca, co jest charakterystyczne dla gigantycznych sekwoi. To właśnie ta cecha sprawia, że ma tak dużą wartość, ustalaną metodą CAVAT. Okaz ma ponad 5 metrów szerokości nawet na wysokości 18 metrów nad ziemią, co czyni go największym macierzystym pojedynczym drzewem na ziemi według objętości.

 Anielski dąb, Carolina Południowa

Wartość: 872 849 funtów brytyjskich (4 189 675 złotych)

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzsze drzewo swiata anielski dab

Niektórzy twierdzą, że jest to najstarsze drzewo Ameryki na wschód od rzeki Missisipi. Choć to nieprawda, ma około 500 lat, a to dużo czasu. Cechą, która nadaje anielskiemu dębowi wyjątkowość, są niesamowite gałęzie wachlarzowe – najdłuższa ma aż 57 metrów. Według lokalnych legend, można na drzewie można zobaczyć wiszące duchy niewolników – to powód, dla którego jest ono tak wartościowe.

 Drzewo w Berkeley Square, Londyn

Wartość: 750 000 funtów brytyjskich (3 600 000 złotych)

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzsze drzewo swiata Berkeley Square

Lokalne rady regularnie używają metody CAVAT do wyceny swoich drzew. Londyński olbrzym to prawdopodobnie najbardziej wartościowe drzewo w mieście. Istnieją dziesiątki innych dużych drzew o wartości ponad 500 000 funtów w obszarze metropolitalnym Londynu, ale żadne z nich nie jest na tyle wycenione.

Ogromny dąb major Oak, Wielka Brytania

Wartość: 534 430 funtów brytyjskich (2 565 264 złotych)

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzsze drzewo swiata dab major oak

Legenda głosi, że wyjęty spod prawa Robin Hood i jego banda odpoczywali w gałęziach tego drzewa po ciężkim dniu okradania bogatych i dawania biednym. Drzewo otrzymało jednak nazwę nie od legendarnych zwolenników swojego cienia, ale od opisu antykwariusza z XVIII wieku. Choć znacznie jest większy niż Dąb Anielski (patrz wyżej), duża część drzewa odpadła, co obniża jego wartość według metody CAVAT. Rozbudowany system rusztowań podtrzymuje teraz pozostałe gałęzie.

 Wawona Tree, Kalifornia

Wartość: 9 465 164 funtów brytyjskich (45 435 667 złotych)

infoplanet lifestyle ile kosztuje najwyzsze drzewo swiata Wawona Tree


W 1881 roku dwóm braciom zapłacono 75$ za powiększenie tunelu w tej gigantycznej sekwoi. Drzewo zostało zaplanowane jako atrakcja turystyczna, która ma przyciągnąć turystów do nowo powstałego Parku Narodowego Yosemite. Zadziałało– na początku XX wieku pojawiły się niezliczone rzesze turystów, które fotografowały samochody jadące przez tunel w drzewie. Wycena dotyczy drzewa w stanie z 1969 r. ,tuż przed tym, jak przewróciło się pod ciężarem opadów.