Samica albatrosa Laysan złożyła kolejne jajo w miejscu swojego gniazdowania w rezerwacie przyrody Midway Atoll na maleńkiej wyspie na Oceanie Spokojnym, ulokowanej około 1900 km na północny zachód od Hawajów. Biolodzy wierzą, że ptak ma co najmniej 68 lat, co podważa dotychczasowe teorie dotyczące czasu życia albatrosów. Wiek jej partnera Akeakamai nie jest znany, ale para jest ze sobą od 2006 roku.

infoplanet lifestyle jajo ptaka najstarszego na swiecie albatros

– Po raz pierwszy pojawiła się na swoim gnieździe w dniu 29 listopada, a biolodzy z Midway potwierdzili, że złożyła jajo. Samica i jej towarzysz wracają każdego roku do tego samego gniazda na atolu Midway. Biolodzy nazywają ten rodzaj zachowania wiernością miejsca lęgowego – głosi oświadczenie z amerykańskiego Departamentu ds. Rybołówstwa i Pacyfiku w USA.

Albatros składa jedno jajo i inkubuje je przez niewiele ponad 2 miesiące, później spędza kolejne 5 miesięcy wychowując potomstwo po wykluciu do czasu, kiedy młode zaczynają chodzić. Uważa się, że samica albatrosa Laysan, w swoim życiu wychowała od 30 do 36 piskląt. Pisklę, które wychowała w 2001 roku, zauważono w odległości zaledwie kilku metrów od niej w 2017 roku, co dostarczyło dalszych dowodów na to, że potomstwo albatrosów wraca do rodziców.

infoplanet lifestyle jajo ptaka najstarszego na swiecie piskle

– Siedlisko Midway Atoll to nie tylko miliony ptaków, ale niezliczone pokolenia i rodziny albatrosów. Jeśli potrafisz sobie wyobrazić, że najstarszy albatros powraca do domu, otoczony wieloma pokoleniami swoich dzieci, widzisz rodzinne zjednoczenie! – powiedział biolog z US Fish and Wildlife Service Refuge Kelly Goodale.

USFWS to prawie 70% światowej populacji albatrosa w Laysan, a prawie 40% albatrosów o czarnych nogach podlega ochronie. Na atolu znajduje się około 3 mln ptaków, z których około 1,2 mln to albatrosy. Atol to kluczowa ostoja dla gatunków ptaków, z których większość jest zagrożona z powodu utraty siedlisk, oceanicznych plam plastiku i komercyjnych praktyk połowowych.

Źródło: CNN

kup artykuly platne