Trzy kobiety przeszły operację mającą na celu poprawę wrażliwości punktu G i zwiększenie satysfakcji seksualnej. Procedura napina tkankę w ścianie pochwy wokół tak zwanego punktu G – obszaru pochwy, który rzekomo produkuje intensywne orgazmy po stymulacji, chociaż eksperci wciąż spierają się, czy tak naprawdę jest.

Znajdź problem

Operacja – nazwana „G-spotplasty” – została przeprowadzona u trzech kobiet, które powiedziały, że po urodzeniu dziecka miały problem z orgazmem poprzez samą stymulację pochwy. Wykonał ją Adam Ostrzeński, chirurg ginekolog na Florydzie, który w 2012 roku stwierdził, że punkt G jest dobrze zdefiniowanym workiem w przedniej ścianie pochwy, kilka centymetrów od otworu pochwy.

infoplanet lifestyle jak doprowadzic kobiete do orgazmu wstep

Do pochwy każdej kobiety Ostrzeński wsunął mały, diamentowy kawałek chusteczki, w miejsce rzekomego punktu G. Następnie ponownie złączył ścianę pochwy, powodując jej zaciśnięcie. Procedury przeprowadzono w 2013 roku, stosując znieczulenie miejscowe i środek uspokajający, a doświadczenia kobiet zostały zarejestrowane w kolejnych latach.

Po zabiegu wszystkie trzy kobiety potwierdziły, że odzyskały zdolność do osiągnięcia orgazmu z pochwy – bez stymulacji łechtaczki – i zaczęły częściej uprawiać seks. W badaniu nie było jednak placebo i nie jest jasne, czy kobiety osiągnęłyby tę samą poprawę w takim czasie bez operacji.

Nierealne ideały

– Są naukowcy, którzy sądzą, że absolutnie nie istnieje, inni myślą, że może istnieć, ale nie każda kobieta go ma, a jeszcze inni myślą, że to nie jest pojedynczy punkt lub struktura anatomiczna, ale raczej zespół różnorodnych struktur anatomicznych – mówi Devan Stahl z Michigan State University.

Procedura nie jest jedyną dostępną terapią amplifikacji punktu G. Inne obejmują „G-shot” – wstrzyknięcie kolagenu do pochwy, które ma za zadanie poprawić odczuwanie w tej okolicy.

infoplanet lifestyle jak doprowadzic kobiete do orgazmu nierealne idealy

– Terapie G-spot stały się wielomilionowym biznesem, obiecującym zwiększenie przyjemności seksualnej kobiet, praktycznie bez żadnych dowodów na to, że te terapie działają poza efektem placebo – mówi Stahl. – Dla kobiet, które są sfrustrowane seksualnie, G-spotplasty wzmacnia przesłanie, że mają problem i że problemem jest ich własne ciało. To, co w rzeczywistości jest statystycznie normalne – trudności w osiągnięciu orgazmu poprzez stosunek pochwowy – jest obecnie uważane za patologiczne – mówi.

Stahl twierdzi, że kobiety powinny być bardziej sceptyczne wobec procedur ukierunkowanych na punkt G, które mogą zagrażać ich zdrowiu.

infoplanet lifestyle jak doprowadzic kobiete do orgazmu znajdz problem

Douglas McGeorge, konsultant chirurg plastyczny i były prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych i Medycyny Estetycznej, twierdzi, że wielu lekarzy wykonuje tego typu procedury u kobiet z minimalnymi problemami. Jak przekonuje, wiele kobiet odczuwa przyjemne doznania w wyniku stymulacji obszaru, który niektórzy nazywają punktem G. Jeśli nagle nie osiągają tej samej satysfakcji i uważają, że jest to problem, to mała procedura medyczna może im pomóc. I to musi być dobre.