Gdy zasypiamy, nasze fale mózgowe spowalniają i wchodzimy w coraz głębsze fazy snu. Następnie sen staje się lżejszy i wkraczamy w fazę szybkiego ruchu gałek ocznych (REM). Cykl ten jest zwykle powtarzany kilka razy w ciągu nocy.

Do niedawna myśleliśmy, że sen pojawia się tylko podczas fazy REM. Teraz wiemy, że tak nie jest, chociaż sny w fazie REM są żywe, podobne do historii, zwykle je pamiętamy, natomiast sny, które mamy gdy śpimy głębiej, wydają się być prostsze i bardziej niewyraźne.

– Na przykład, gdy przypominasz sobie, że byłeś ścigany przez dinozaura, to jest ze snu w fazie REM – zapewnia Björn Rasch z Uniwersytetu Fribourg w Szwajcarii.

Aby zbadać rolę snu w odtwarzaniu wspomnień i uczeniu się, Rasch i jego współpracownicy zwerbowali 22 ochotników. Wszyscy zostali poproszeni o zapoznanie się z listą 100 słów, które były powiązane z obrazem, na przykład słowo drzewo z obrazem dziecka siedzącego na krześle. W nocy naukowcy użyli elektrod do śledzenia, na jakim etapie snu była każda osoba.

infoplanet lifestyle kiedy pojawia sie sen badania

Przez całą noc zespół regularnie budził uczestników i pytał ich, o czym śnili. Następnego dnia ochotnicy zostali przetestowani na parach słowo–obraz. Ci, którzy widzieli w swoich marzeniach sennych innych niż REM więcej zdjęć, zrobili to najlepiej. Kolejnej nocy ochotnicy otrzymali nowe zadanie pamięciowe, a następnie pozwolono im spać spokojnie. Następnego ranka opisali sny, które pamiętali – żaden nie zawierał zdjęć z tego zadania!

Badanie Rascha to pierwsza wskazówka, że marzenie o rzeczach niezwiązanych z fazą REM może być ważniejsze niż sen w fazie REM. Ciekawe, czego o śnie dowiemy się w kolejnych badaniach…