50 000 funtów – to cena wywoławcza klucza pochodzącego ze statku zatopionego przez górę lodową w 1912 roku. Choć wydaje się, że to nieco wygórowana wartość małego, skorodowanego klucza do szafki, dzięki związanej z nim unikalnej historii ostateczna kwota uzyskana ze sprzedaży wyniosła 85 tys. funtów.

Klucz był wykorzystywany przez Sidney Sedunary z Southampton – stewarda pracującego w przedziale dla podróżnych z biletem trzeciej klasy, który był jednym z 1500 podróżujących Titaniciem pasażerów i członków załogi, a później zginął podczas katastrofy. Przymocowany do mosiężnej zawieszki z napisem „Locker 14 F Deck” klucz został wysłany do ciężarnej żony Sedunary'ego Madge po tym, jak udało się wyłowić z morza jego ciało. Pozostawał on w rodzinie przez 106 lat aż do czasu obecnej sprzedaży.

infoplanet lifestyle klucz z titanica szokuje szafka

Niezwykle rzadki przedmiot został sprzedany w domu aukcyjnym Henry Aldridge & Son Devizes z Wiltshire wraz z setkami innych przedmiotów pochodzących z zatopionego wraku. Innym sprzedanym przedmiotem jest pocztówka napisana na pokładzie Titanica przez głównego operatora sieci Jacka Phillipsa. Jej cena osiągnęła 19 000 funtów. Phillips pozostał na swoim stanowisku, do końca wysyłając wiadomość o niebezpieczeństwie – sygnał SOS. Prawdopodobnie tam też zginął.

infoplanet lifestyle klucz z titanica szokuje

Kolejny przedmiot z pokładu Titanica to list napisany przez drugiego oficera statku Charlesa Lightoller'a. Opisuje on jego rozstanie z chirurgiem dr Johnem Simpsonem oraz innymi członkami załogi. List kosztował nabywcę 34 000 £.

– Wszyscy byli spokojni wiedząc, że wykonali swój obowiązek. Stali na posterunku do końca dając przykład spokoju i opanowania wszystkim pasażerom. Każdy potem podszedł do mnie i uścisnął mi dłoń mówiąc „Do widzenia, Staruszku” –brzmi treść listu.

infoplanet lifestyle klucz z titanica szokuje szafka

Cena przedmiotów jest tym większa, im bliżej tragicznego końca kursu powstały. Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku podczas swojego pierwszego rejsu przez Atlantyk.

kup artykuly platne