W niektórych wioskach w zachodnim stanie Indii w stanie Gudżarat mieszkańcy żyją w symbiozie z krokodylami, które uważane są za niezwykle niebezpieczne. Mieszkańcy znają nawyki gadów i od pokoleń współistniejących z nimi.

Krokodyl i człowiek

W większości miejsc nawet jeden krokodyl wystarczyłby, by mieszkańcy uciekali w popłochu. Jednak około 30 wioskach w Charotar na obszarze o powierzchni 4000 km2 według badań przeprowadzonych przez lokalną grupę non-profit Ochotniczą Naturę Conservancy na kilometr kwadratowy zamieszkuje co najmniej 200 krokodyli rabusiów i około 600 osób.

infoplanet lifestyle krokodyle i ludzie dzieci

Każdy staw w okolicy ma ostrzeżenie przed krokodylami. Jednak mają one kluczowe znaczenie dla codziennego życia mieszkańców, dlatego większość ignoruje znaki, aby pływać, kąpać się, robić pranie, myć bydło i uprawiać kasztany wodne. W tych samych wodach krokodyle dryfują, pożerają ryby i wychowują młode. Wchodzą na brzeg, wygrzewają się w słońcu, śpią i chodzą po trawie wzdłuż tych samych ścieżek, na których mieszkańcy pasą bydło.

Każdego dnia człowiek i krokodyl zajmuje się swoimi sprawami, nie przeszkadzając sobie nawzajem. „Krokodyle wyjdą dopiero około 10.00” – uspokaja w zimowy poranek kobieta stojąca w stawie, odkładając pranie. Co więcej, w ankietach wielu mieszkańców przyznaje, że lubi te gady. Durgeshbhai Patel, szef wioski, powiedział nawet, że planują wykopać kolejny staw, aby krokodyle miały więcej miejsca.

Krokodyle rabusie

Swoją nazwę zawdzięczają językowi hindi. To średniej wielkości gady, których dorosłe osobniki uzyskują od 3 do 4 m długości. Według niektórych legend krokodyle rabusie zawsze zamieszkiwały Charotar. Inne przekazy twierdzą, że władcy dynastii Gaekwad, która rządziła tym terenem od początku XVIII wieku do uzyskania przez Indie niepodległości w 1947 roku, wypuścili gady do stawów, aby mogli na nie polować. Nie ma jednak dowodów historycznych potwierdzających tę teorię. Jedno jest jednak pewne: rabusie nie są nowymi migrantami.

infoplanet lifestyle krokodyle i ludzie bogini

Krokodyl jako gatunek był szeroko rozpowszechniony na całym subkontynencie. Jego populacja spadała jednak gwałtownie w latach 50. i 60., z powodu działań myśliwych, chcących zdobyć ich skóry, mięso i jaja. Dzięki staraniom służb ochrony przyrody obecnie liczba krokodyli w Indiach waha się od 3000 do 4000. Można je również znaleźć w Pakistanie, Nepalu, Sri Lance i Iranie.

Krokodyle rabusie są trzecim najbardziej niebezpiecznym gatunkiem tego zwierzęcia, który według, globalnej bazy danych ataków CrocBITE w 2018 roku zabił 18 osób na całym świecie. Około 40 km od Charotar, w rzece Vishwamitri gady miały ranić 8 osób i zabić 2 inne w 2011 i 2012 roku – pisze ekspert od gadów Raju Vyas.

Niedawna decyzja o przeniesieniu 300 do 500 krokodyli z zapory Sardar Sarovar na rzece Narmada, aby zrobić miejsce dla terminalu hydroplanów, zmartwiła ekspertów. Mówi się, że przesiedlone krokodyle nie pozostają tam, gdzie są uwalniane. Próbują wrócić do swoich domów, zagrażając życiu niczego nie podejrzewających ludzi, których napotykają po drodze oraz narażając symbiotyczne stosunki między ludźmi i krokodylami w tych obszarach.

Źródło: CNBC

kup artykuly platne