Przeciętna osoba wytwarza co tydzień 8,5 grama martwej skóry, co odpowiada masie klucza samochodowego. Obumarła skóra łączy się z innymi cząstkami tworząc kurz domowy. Ludzie próbowali pozbyć się go od wieków. W tym celu w 1901 roku wynaleźli pierwszy odkurzacz, który był tak ogromny, że mógł wciągnąć konia, dlatego musiał stać na zewnątrz i być zasilany benzyną. Choć 8,5 grama martwej skóry dziennie nie wydaje się dużą wartością, daje łącznie 18 kg kurzu rocznie zbierane przez przeciętny dom.

Powszechnie cytowane statystyki mówią, że 80% kurzu domowego to martwa skóra, ale w rzeczywistości udział martwego naskórka w kurzy jest niewielki. Zazwyczaj pył ten składa się z kombinacji pyłków, włosów, włókien tekstylnych i papieru, minerałów gleby i innych materiałów występujących w lokalnym środowisku domów i biur. Największym źródłem kurzu i pyłu na świecie jest Sahara. Przez Ocean Atlantycki do Ameryki Południowej wieje go z tej pustyni 770 mln ton. Co więcej, około 5 mld ton pyłu przywiewa każdego roku z atmosfery. Może on wpływać na temperaturę powietrza, chłodzenie gruntu i poziom opadów, dlatego jest ściśle monitorowany przez NASA.

infoplanet lifestyle kurz i pyl drugie oblicze badania

Unoszący się w powietrzu pył to element składowy jądra kondensacji chmur, które umożliwia tworzenie się w nich kropel wody. Kiedy stają się one wystarczająco ciężkie, spadają na ziemię w postaci deszczu. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, wewnątrz każdej kropli deszczu jest pyłek kurzu! To samo dotyczy zresztą płatków śniegu. W efekcie każdego roku Ziemia zyskuje około 40 tys. ton kosmicznego pyłu, który spada z kosmosu w postaci mikrometeorytu.

Wiele osób twierdzi, że ma alergię na kurz, ale w wielu przypadkach reakcję alergiczną wywołują nie pyły a roztocza. Zjadają one martwą skórę, a ich ciała i materia fekalna wywołują u ludzi alergie. Może być ona dokuczliwa, ponieważ cząstki kurzu, w zależności od ich wielkości, mogą pozostawać zawieszone w powietrzu przez okres do 5 dni. Z tego względu cząsteczki pyłu od początku XX wieku są wykorzystywane do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

infoplanet lifestyle kurz i pyl drugie oblicze wnioski

Typowy ludzki włos ma 100 mikronów średnicy, ale istnieją również duże cząsteczki kurzu o szerokości od 2,5 do 10 mikronów. Pył o średnicy 2,5 mikrona lub mniejszy może utknąć w płucach i spowodować wiele problemów zdrowotnych. Taka ilość jest również wystarczająca, aby uznać poziomy zanieczyszczeń w pomieszczeniu za rakotwórcze.

Pył jest również odpowiedzialny za piękne wschody i zachody słońca, ponieważ kurz w atmosferze pochłania niebieskie i zielone kolory, pozwalając uzyskać barwę pomarańczową i czerwoną. W ten sposób na niebie widzimy kolory podczas wschodów lub zachodów słońca. Dzięki tym właściwościom pył z chemikaliów lub metali jest używany również do tworzenia kolorowych fajerwerków.

kup artykuly platne