Najnowsza hollywoodzka produkcja o rekinach – film pt. „Meg” – już wkrótce pojawi się w polskich kinach (obecnie można obejrzeć go na kilku seansach przedpremierowych). Spekulując, że wymarły Megalodon, olbrzymi prehistoryczny krewny żarłacza białego, przetrwał do dnia dzisiejszego, produkcja przedstawia jego hipotetyczne spotkanie z ludzkością.

Megalodon żyje czy nie?

Ile naprawdę wiemy o gigantycznym drapieżniku, jaki wpływ mają filmy z udziałem rekinów na wizerunek nasze postrzeganie tych zwierząt? Z okazji premiery „Meg” badaczka rekinów Catalina Pimiento z Uniwersytetu Swansea postanowiła rozwiać kilka mitów na temat megalodona. Badacze uznają że olbrzymi rekin wyginął około 2,6 miliona lat temu – mniej więcej wtedy, gdy pojawił się w oceanach jego kuzyn – żarłacz biały.

– Megalodon to zdecydowanie gatunek wymarły. Nie ma szans, aby przedstawiciele tego gatunku mogli nadal żyć, ukrywając się przed naszym wzrokiem – twierdzi Pimiento.

infoplanet lifestyle megalodon zyje czy nie

W filmie „Meg” gatunek przetrwał w nieznanym dotąd dla ludzi obszarze u wybrzeży Chin. Jednakże doktor wskazuje, że Megalodon prawdopodobnie żył w wodzie o głębokości nie większej niż 200 metrów, w okolicach obszarów przybrzeżnych. Mało prawdopodobne, abyśmy nie zauważyli olbrzymiego drapieżnika pływającego w płytkich wodach.

Jak wyglądał?

Większość informacji, które posiadamy o tym gatunku, pochodzi z badań jego zębów, jedynych zachowanych szczątek zwierzęcia. Szacuje się, że całkowita długość ciała wymarłego rekina wynosiła od 13 do 18 metrów – znacznie mniej niż prezentowany w filmie 25 metrowy okaz. Dla porównania: obecnie żyjący rekin biały osiąga około 5 metrów długości. Niezwykła wielkość melagodona fascynuje naukowców również pod względem jego hipotetycznej diety. Jako drapieżnik z pewnością musiał poświęcać bardzo dużo energii na znalezienie odpowiedniej ilości pożywienia.

– Na lądzie wszystkie największe zwierzęta są roślinożercami... jeśli jesteś tak wielkim drapieżnikiem, musisz dużo polować, aby utrzymać się przy życiu. Właśnie dlatego megalodon był tak niezwykłym zwierzęciem – musiał być naprawdę skutecznym łowcą. Uważam jednak, że przy swoich rozmiarach nie był zbyt zwinny. Rekiny są oportunistami, zjadają zatem wszystko, co się da. Największy przedstawiciel tego gatunku prawdopodobnie funkcjonował w podobny sposób, żywiąc się zarówno padliną, jak i polując na duże ofiary – wyjaśnia Pimiento.

infoplanet lifestyle megalodon zyje jak wygladal

Chociaż bardzo trudno jest dociec, w jaki sposób poruszał się i zachowywał wymarły drapieżnik, naukowcy planują budowę trójwymiarowego modelu, który ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na te pytania. Pomocne są również obserwacje współcześnie żyjących gatunków.

Dlaczego wyginął?

Nie ma dowodów na to, że duże rozmiary megalodona były przyczyną jego wyginięcia, jednak brak pożywienia z pewnością przyczynił się do tego faktu. Szybko zmieniające się poziomy morza około 2,6 miliona lat temu wpłynęły na ekosystem przybrzeżny zamieszkały przez gigantycznego rekina. W ciągu kilku milionów lat wymarło w sumie około 36% gatunków, w tym rekiny, żółwie, ptaki i ssaki morskie. Megalodon był ostatnim żyjącym gigantycznym morskim drapieżnikiem, a jego miejsce zajęli mniejsi, lecz bardziej zwinni i wszechstronni myśliwi, tacy jak żarłacz biały.

Mimo że twórcy „Meg” włożyli wiele pracy w ożywienie megalodona, jasne jest, iż poprzednie filmy z udziałem rekinów nie przysporzyły im dobrej sławy. Spekulowano, że po premierze hitu Stevena Spielberga z 1975 roku populacje rekinów u wybrzeży USA zostały zdziesiątkowane. Winę mieli ponosić rybacy, zabijający rekiny ze strachu lub dla trofeum.

infoplanet lifestyle megalodon zyje dlaczego wyginal

– Tak działa Hollywood i nie możemy tego lekceważyć. Film „Szczęki” miał ogromny – niestety negatywny – wpływ na ochronę tego gatunku. Przyczynił się do nadania rekinom złej reputacji, na którą nie zasługują – podsumowała Pimiento.

W dzisiejszych czasach drapieżniki te są zagrożone przez polowania oraz ingerencję człowieka w ich środowisko naturalne. Zanim zaczniemy obawiać się rekinów, powinniśmy zwrócić uwagę, że rocznie człowiek zabija około 63 miliony tych zwierząt, natomiast w atakach rekinów – w tym samym przedziale czasowym – ginie jedynie około 7 osób na całym świecie. Dla porównania: tylko w USA użądlenie pszczoły zabija około 200 osób rocznie.


kup artykuly platne