Podczas warsztatów zorganizowanych przez Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN, prof. Alessandro Strumia z Uniwersytetu w Pizie stwierdził, że „oczywistym jest, iż podwaliny współczesnej fizyki zostały zbudowane przez mężczyzn”. Ponadto naukowiec stwierdził, że uczeni płci męskiej są dziś dyskryminowani z powodu ideologii.

CERN określiło prezentację jako „wysoce obraźliwą” i usunęło ze swojej strony internetowej slajdy wykorzystane podczas wykładu „zgodnie z kodeksem postępowania, który nie toleruje osobistych ataków i znieważania”. Mimo to fala krytyki nie wpłynęła na zdanie naukowca. Prof. Strumia broni swoich tez twierdząc, że przedstawił jedynie wyniki analizy opublikowanych prac badawczych, korzystając z biblioteki online.

infoplanet lifestyle mezczyzni lepszymi fizykami badania

Naukowiec opracował serię wykresów, które – jak twierdził – pokazały, że kobiety są zatrudniane przez mężczyzn cytowanych przez innych naukowców w publikacjach, co jest oznaką wyższej jakości. Przedstawił również dane, które – według niego – wykazały, że fizycy płci męskiej i żeńskiej na początku kariery zawodowej byli tak samo traktowani, jednak to mężczyźni mieli stopniowo osiągać lepsze wyniki w miarę postępu kariery zawodowej. Prof. Strumia wskazał również badania behawioralne, które – jak sugerował – mogą wyjaśniać rozbieżności.

– Moje badania udowodniły, że fizyka nie jest seksistowska wobec kobiet, jednak prawda i tak nie ma znaczenia, ponieważ jest częścią politycznej bitwy. Jedno z badań wykazało, że mężczyźni wolą pracować z rzeczami, a kobiety z ludźmi. Różnice te pojawiają się już u dzieci – powiedział zwracając się do młodych adeptów fizyki.

infoplanet lifestyle mezczyzni lepszymi fizykami laboratorium

Jako dowód dyskryminacji naukowców płci męskiej prof. Strumia podał przykład Uniwersytetu Oksfordzkiego, który miał „wydłużać czas egzaminów na korzyść kobiet” oraz państw, takich jak Włochy, które oferują studentkom bezpłatne lub tańsze uniwersytety. Stwierdził również, że sam utracił możliwość pełnienia stanowiska, mimo że posiadał wyższe kwalifikacje, tylko dlatego, iż jego konkurentem była kobieta.

Dr Jessica Wade, fizyk z Imperial College London, która była obecna na spotkaniu, powiedziała w wywiadzie dla BBC News, że analiza prof. Strumii była „uproszczona i czerpała z pomysłów, które dawno zostały zdyskredytowane”.

infoplanet lifestyle mezczyzni lepszymi fizykami wnioski

– To było naprawdę denerwujące. Były tam młode kobiety i mężczyźni wymieniające się pomysłami i swoimi doświadczeniami, jak zachęcić więcej kobiet do tego pracy nad fizyką, walczyć z dyskryminacją utrudniającą rozwój ich kariery. Wtedy ten człowiek zaczął głosić te wszystkie okropne tezy. Nie rozumiem, jak przyszłościowo myśląca organizacja, taka jak CERN, która robi tak wiele dla promowania różnorodności w badaniach, mogła zaprosić go do rozmowy z młodymi ludźmi, którzy dopiero rozpoczynają karierę naukową – oceniła.

kup artykuly platne