Michael Jackson to legenda. Jest pierwszym artystą, który otrzymał osiem nagród Grammy w ciągu jednej nocy oraz w ciągu tygodnia sprzedał ponad milion utworów na nośnikach cyfrowych. Jednak, jak się okazuje, Michael Jackson stworzył też taneczny krok, który zaprzeczał grawitacji. W tym celu opatentował nawet specjalne buty.

Rozpoznawczy moonwalk

Wpływ Michaela Jacksona na taniec był równie silny, jak na muzykę. Jego ruchy – obroty, chwyt krocza, podrzucanie miednicy czy jego rozpoznawczy moonwalk – próbowali naśladować fani na całym świecie. Jednak jeden ruch oszołomił świat szczególnie. Michael Jackson zadebiutował nim w teledysku „Smooth Criminal” z 1988 roku. W jednej ze scen wraz z kilkoma tancerzami wyprostowany pochyla się o 45 stopni do przodu, mając stopy ułożone płasko na podłodze. W tej pozie zatrzymuje się na dłuższą chwilę, a następnie z niewielkim wysiłkiem podnosi się.

– Naprawdę nie jest to fizycznie możliwe. Michael Jackson oszukiwał grawitację – komentuje neurochirurg Nishant Yagnick z Instytutu Edukacji Medycznej i Badań w Chandigarh w Indiach, wieloletni fan Jacksona.

infoplanet lifestyle michael jackson pokonal grawitacje buty

– Możesz pochylić się maksymalnie o 25 lub 30 stopni do przodu, później spadniesz na twarz. Próbowałem to zrobić i upadłem – dodaje jego kolega po fachu i kolejny fan Jacksona doktor Manjul Tripathi.

Zafascynowani Michaelem Jacksonem i jego pozornie nadludzkimi zdolnościami Yagnick i Tripathi wraz z innym kolegą neurochirurgiem, dr Sandeepem Mohindrzą, zaczęli badać, w jaki sposób legenda popu była w stanie dokonać tego wyczynu.

Na przekór grawitacji

W jaki sposób Michael Jackson zakwestionował biomechanikę kręgosłupa? Kiedy ludzkie ciało pochyla się do przodu z prostymi plecami, mięśnie kręgosłupa działają jak kable i przesuwają środek ciężkości. Jednak kiedy ciężar ciała przenosi się na kostki, utrzymanie równowagi staje się zadaniem łydki i ścięgna Achillesa, które tak naprawdę nie mają odpowiedniej budowy do tej roli.


– To pozwala na bardzo ograniczony stopień wygięcia w przód od stawów skokowych– chyba że jesteś Michaelem Jacksonem – wyjaśniają lekarze w badaniu. – Większość wyszkolonych tancerzy osiąga maksymalnie 25 lub 30 stopni wygięcia w przód podczas wykonywania tego kroku.

Jednak nawet Michael Jackson, który miał ciało przystosowane do tańca, nie był w stanie wykonać manewru bez pomocy. Dlatego wraz z zespołem wymyślili specjalny but, który zakotwiczy go na podłodze w czasie pochylenia.

Buty z zaczepem

Buty, opatentowane 26 października 1993 roku, mają specjalnie zaprojektowaną szczelinę na piętę, która może być sprzężona z zaczepem przypominającym gwóźdź, wystającym z powierzchni, Wystarczy po prostu przesunąć stopę do przodu – głosi opis Urzędu Patentowego USA. Choć są bardzo pomysłowe, nawet z ich pomocą niewielu jest w stanie zrobić odchył o 45 stopni. Oprócz obuwia konieczne jest sprawne ciało – mocne mięśnie tułowia, brzucha i ścięgno Achillesa.

– Większość ludzi nie tylko potrzebowałaby intensywnego treningu, aby wykonać ten ruch, ale i mogłaby się poważnie zranić przy upadku. Utrata równowagi bez podparcia się rękami, mógłaby spowodować upadek na szczękę, który prowadzi do poważnych uszkodzeń kręgosłupa – ocenia dr Jose Garcia-Corrada z Atlanty, specjalizujący się w rehabilitacji medycznej kręgosłupa w Emory School of Medicine.

infoplanet lifestyle michael jackson pokonal grawitacje ruch

Niestety, wiele osób przekonało się o tym na własnej skórze. Po tym, jak teledysk został wyemitowany, a Michael Jackson zaczął wykonywać trik taneczny na żywo, wiele osób próbowało go kopiować. Do wypadków dochodziło szczególnie w Indiach, gdzie Michael Jackson jest bardzo popularny.

Styl MJ

Taneczne dziedzictwo Michaela Jacksona do dziś inspiruje całe pokolenia tancerzy do przekraczania granic swojego ciała. Przykładem są popping i locking, wymagające szybkiego zatrzymania i "zablokowania" w tej pozycji ciała przez krótki czas lub błyskawicznego kurczenia i rozluźniania mięśni, sprawiającego wrażenie szarpiącego ruchu.


Jednak są to style wysokourazowe. W jednym z badań przeprowadzonym wśród 232 tancerzy, naliczono 738 obrażeń, głównie w obrębie nadgarstka, kręgosłupa, ramienia i kostki, z których najwięcej powodował właśnie popping i locking. Dlatego, jak przekonują specjaliści, tancerze powinni być kształceni w zakresie zapobiegania urazom, biomechaniki i stosowania sprzętu ochronnego. Jest to istotne tym bardziej, że często nie mają oni dość czasu, aby się wyleczyć zanim wrócą na treningi.

Największe zagrożenie stwarzają ruchy taneczne kopiowane bez udziału profesjonalisty. Należą do nich również kroki Michaela Jacksona. Zanim więc postanowisz stać się drugą legendą popu, zastanów się, czy na pewno warto naśladować je w domu.