Wiele badań nad rolami płci u starszych par wykazało, że kobiety wykonują większość prac domowych, nawet jeśli mężczyźni dysponują podobną ilością czasu. Trend ten jednak się zmienia, gdy kobiety chorują. Jak sugerują niemieckie badania, jeśli sytuacja tego wymaga, mężczyźni mogą poświęcić tyle samo wysiłku, aby opiekować chorym współmałżonkiem, co ich żony w odwrotnej sytuacji.

Naukowcy w latach 2001-2015 prześledzili losy 538 starszych par, mając nadzieję na odnalezienie powiązań pomiędzy pogorszeniem się stanu zdrowia jednego z małżonków a czasem przeznaczonym na opiekę lub obowiązki domowe przez partnera. W stanie zdrowia kobiety spędzały na pracach domowych średnio 12 godzin więcej niż mężczyźni.

infoplanet lifestyle milosc w zdrowiu i w chorobie badania

Jednak gdy małżonka zachorowała, mężczyźni przeznaczali na opiekę każdego tygodnia mniej więcej tyle samo czasu, co kobiety. Skutkowało to podobnymi godzinami opieki niezależnie od tego, który z małżonków był chory – stwierdzili badacze w The Journals of Gerontology. Dodatkowo dla mężczyzn wzrost ten był znacznie większy, gdy ich żony były poważnie chore. Co jeszcze istotne: na pomoc zewnętrzną liczyć mogło 30% opiekunów płci męskiej i tylko 18% opiekunów płci żeńskiej.

– Opiekunowie płci męskiej reagowali tak samo na choroby partnera jak kobiety. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do podziału czasu na opiekę nad dziećmi i wykonywanie prac domowych w innych okresach życia – powiedziała Laura Langner z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, współautorka badania.

infoplanet lifestyle milosc w zdrowiu i w chorobie wyniki

Mimo to wyniki sugerują, że tradycyjne role płciowe nie uniemożliwiają mężczyznom przyjęcia roli opiekuńczej, gdy żona choruje – zauważają autorzy badania.

– Różnice między płciami w oczekiwanej długości życia zbliżają się, co sugeruje, że większa liczba mężczyzn zostanie zmuszona do opieki nad swoimi partnerkami. W świetle naszych odkryć kobiety nie będą jednak musiały się martwić, że ich partnerzy nie będą się nimi zajmować – podsumowała Langner.

kup artykuly platne