Konie pamiętają mimikę twarzy ludzkiej i reagują inaczej, jeśli się uśmiechałeś zamiast marszczyć brwi, kiedy cię ostatnio widziały.

infoplanet lifestyle mimika w pamieci koni wstep

Koń by się uśmiał?

Leanne Proops z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii i jej koledzy udowodnili w 2016 roku, że konie reagują inaczej na zdjęcia szczęśliwych lub wściekłych ludzkich twarzy. Teraz badali, czy konie mogą tworzyć trwałe wspomnienia ludzi zależne od mimiki twarzy.

Po pierwsze, pokazali koniom zdjęcie jednego z dwóch ludzkich modeli, ukazując szczęśliwą lub wściekłą twarz. Kilka godzin później model odwiedził konia osobiście, tym razem z neutralnym wyrazem twarzy. Kontrolnie, niektóre konie zobaczyły inny model w drugiej części, niż ta, którą widziały na zdjęciu.\

infoplanet lifestyle mimika w pamieci koni kon by sie usmial

Co najważniejsze, modele nie wiedziały, które zdjęcie koń widział wcześniej. Na początku XX wieku koń o imieniu Clever Hans zachwycił publiczność, gdy okazało się, że rozwiązuje proste problemy matematyczne, stukając kopytem. Okazało się, że reaguje na mimowolne sygnały od swojego trenera.

Czy widziałem cię wcześniej?

Konie wolą patrzeć lewym okiem na negatywne i groźne widoki, a prawym na pozytywne. W badaniu, kiedy zobaczyły modela, który kojarzył im się ze zmarszczoną twarzą, spoglądały na niego lewym okiem, wykazywały również więcej zachowań związanych ze stresem, takich jak drapanie i wąchanie podłogi. W przeciwieństwie do momentu, kiedy widziały modela, który się wcześniej uśmiechał.

Wiele innych zwierząt wykazało zdolność pamiętania ludzkich twarzy, w tym owce i ryby. Dzikie wrony będą żywić urazę przez lata do ludzi, którzy je źle traktowali, a nawet nauczą inne wrony, jak się zachowywać w stosunku do swoich wrogów. Jednak konie wydają się kształtować opinię o ludziach wyłącznie na podstawie ich ekspresji, nawet na zdjęciu.

infoplanet lifestyle mimika w pamieci koni czy widzialem cie wczesniej

– To coś, czego wcześniej nie widzieliśmy u zwierząt – mówi Proops.


– Rodzina koni ma najbardziej ekspresyjne twarze po naczelnych, więc logicznie zwracają uwagę na mimikę twarzy – mówi Frans de Waal z Emory University w Atlancie. – Konie otoczone ludźmi mają wiele okazji, aby dowiedzieć się, co oznacza nasza mimika.