Niezależnie od tego, czy kupujesz, sprzedajesz, czy tylko oglądasz, aukcje są ekscytujące. W tym roku na całym świecie odbyła się niezwykła liczba aukcji przyciągających uwagę. Choć rynek zdominowały aukcje dzieł sztuki i diamentów, na aukcjach pojawiają się również inne, nieoczekiwane obiekty – od wzniosłości po absurd. Oto niektóre z najbardziej niezwykłych przedmiotów, które zmieniły w tym roku właściciela.

Największa perła słodkowodna – aukcja Venduehuis

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 1 perla

W maju w Holandii sprzedano największa na świecie perła słodkowodna znana jako „Śpiący lew”. Wylicytowano ją za 320 tys. euro (374 tys. dolarów) w domu aukcyjnym Venduehuis. Mierząca ponad 6 cm długości i ważąca ponad 10 dkg perła pochodzi z Chin i – jak się uważa – powstała w XVIII wieku w czasach dynastii Qing. Oprócz wielkości i „lwiego” wyglądu sławę przyniosła jej około 300-letnia historia zmian właścicieli: od kolonialnych kupców przez szlachetnych jubilerów aż europejskich monarchów, w tym Katarzynę Wielką.

Skały księżyca – aukcja Sotheby’s

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 2 skaly z ksiezyca

Trzy małe księżycowe skały, sprowadzone na Ziemię przez sowiecką misję Luna-16 w 1970 roku, zostały sprzedane za 855 tys. dolarów w listopadzie w Sotheby's w Nowym Jorku. Jedyne znane udokumentowane skały księżycowe w rękach prywatnych zostały po raz pierwszy zaprezentowane jako dar w imieniu ZSRR Ninie Iwannowskiej Korolevie – wdowie po byłym sowieckim dyrektorze programu kosmicznego Siergiejou Pawłowiczu Korolevie. W 1993 roku Koroleva sprzedała skały Sotheby's, zaznaczając, że „kawałek innego świata będzie oferowany do sprzedaży dla publiki po raz pierwszy”.

Wózek inwalidzki Stephena Hawkinga – aukcja Christie's

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 3 wozek hawkinga

Pierwszy wózek inwalidzki Stephena Hawkinga sprzedano za 296 750 funtów (393 tys. dolarów) na internetowej aukcji Christie'ego w listopadzie. Dochód trafił do Stephen Hawking Foundation i Motor Neurone Disease Association. Naukowiec był znany z nierzadko szalonej jazdy, podobno przejechał również po palcach Księcia Karola podczas spotkania w 1977 roku (w biografii żałował później, że nie zrobił tego samego Margaret Thatcher). Wózek był używany od lat 60. do początku lat 90. XX wieku, po czym Hawking nie mógł już obsługiwać go rękami. Thomas Venning, szef działu książek i rękopisów w londyńskim Christie, powiedział, że „dosłownie i w przenośni jest jednym z najczęściej podróżujących wózków inwalidzkich w historii”.

Pierścionek z całego diamentu – aukcja Sotheby's

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 4 pierscionek z calego diamentu

Pierścionek wycięty z jednego diamentu, stworzony przez głównego projektanta Apple Jony'ego Ivego i projektanta przemysłowego Marca Newsona, poszedł pod młotek za 256 tys. dolarów w grudniu. Według domu aukcyjnego Sotheby's przedmiot ma od 2000 do 3000 faset – liczbę, której nigdy wcześniej nie widziano w jednym kawałku. Pierścień został sprzedany na aukcji w Miami, a cenę przekazano jako darowiznę na rzecz (RED) – organizacji charytatywnej piosenkarza Bono i działacza Bobby'ego Shrivera związanej z HIV i AIDS.

3000-letnia rzeźba asyryjska – aukcja Christie’s

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 5 rzezba

Rzadka, 3000-letnia rzeźba przyniosła Christie's 31 października 31 mln dolarów, pobijając rekord świata w sztuce asyryjskiej i potrajając wstępną wycenę o 10 mln dolarów. Płyta gipsowa, wydobyta w XIX wieku w dzisiejszym Iraku, przedstawia bóstwo przypominające króla Ashurnasirpal II. W początkowym okresie licytacji irackie Ministerstwo Kultury wezwało do zwrócenia rzeźby Irakowi. Także w trakcie aukcji przed domem aukcyjnym Christie protestowali aktywiści. Jak komentował rzecznik Christie's dom aukcyjny jest „wrażliwy na roszczenia o restytucję przez kraje pochodzenia, jednak władze sądowe uznały, że roszczenia Iraku nie mają podstawy prawnej”.

5655-karatowy szmaragd – aukcja Gemfields

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 6 szmaragd

Szmaragdowy kryształ o masie 5 655 karatów, odkryty w Zambii w październiku, zlicytowano na aukcji w Singapurze w listopadzie za 28,4 mln dolarów. Ważący prawie 2,4 kg szmaragd według ówczesnego właściciela ma „niezwykłą wyrazistość i doskonale zbalansowany złoty odcień”. Klejnot nie jest największym skarbem znalezionym w kopalniach firmy. W 2010 roku górnicy znaleźli w Zambii 6225-karatowy szmaragd, który nazwano „słoń” ze względu na jego ogromny rozmiar.

Whisky za mln dolarów – aukcja Bonhams

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 7 whisky

Rzadka butelka whisky została sprzedana za ponad 1,1 mln dolarów w szkockim Bonhams w Edynburgu w październiku. 60-letni Macallan Valerio Adami 1926 stał się najdroższą whisky jaka kiedykolwiek została sprzedana na aukcji. Butelka jest jedną z 24 z limitowanej edycji, choć nie wiadomo, ile z nich pozostało. Przedmiot pobił rekord z Birgoku sprzed zaledwie kilku miesięcy, gdzie prawie identyczną butelkę sprzedano za nieco ponad milion dolarów.

Grafika sztucznej inteligencji – aukcja Christie’s

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 8 grafika sztucznej inteligencji

„Edmond de Belamy” przeszedł do historii stając się pierwszą grafiką wyprodukowaną przez sztuczną inteligencję, która została sprzedana na aukcji w październiku w Christie's w Nowym Jorku. Cena wyniosła 42,5 tys. dolarów, dramatycznie przekraczając najwyższy szacowaną wartość: 10 tys. dolarów. Obraz stworzony przez Obvious jest podpisany „min G max D x [log (D (x))] + z [log (1 - D (G (z)))]” (po sekcji kodu algorytmu). Aby stworzyć dzieło sztuki Obvious wykorzystał zdjęcia 15 tys. prawdziwych portretów. Algorytm zaczął generować własne portrety, które mogłyby być dziełem człowieka.

Mapa Kubusia Puchatka – aukcja Sotheby's

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 9 mapa kubusia puchatka

Oryginalny rysunek mapy Kubusia Puchatka sprzedano za 600 tys. dolarów w Sotheby's w lipcu, ustanawiając nowy rekord aukcji za ilustrację książkową. Mapa Stumilowego Lasu stworzoną przez E.H. Shepard w 1926 roku była prawdopodobnie „najbardziej znaną mapą w literaturze dziecięcej” – informował dom aukcyjny. Mapa zawierała lokalizacje, które były częścią książki „Przygody Puchatka”. Aukcja obejmowała również 4 kolejne szkice Sheparda.

Szkielet dinozaura – aukcja Aguttes

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 10 szkielet dinozaura

Szkielet dinozaura liczącego 150 mln lat sprzedano za ponad 2,36 mln dolarów w czerwcu w Paryżu. Mierząca 2,6 m wysokości i długa na prawie 9 m skamielina bardzo przypomina Allozaura, chociaż naukowcy nie byli w stanie potwierdzić dokładnego gatunku. Artefakt był podobno w dobrym stanie, a około 70% szkieletu pozostało nietknięte. Sprzedaż była ostatnią z serii głośnych paleontologicznych aukcji zorganizowanych przez dom aukcyjny Aguttes. W 2016 roku dom sprzedał szkielet Allosaurusa za 1,32 mln dolarów, a w ubiegłym roku pod młotek poszedł kompletny szkielet mamuta za ponad 641 mln dolarów.

Schody wieży Eiffla – aukcja Artcurial

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 11 schody z wiezy eiffla

Fragment schodów wieży Eiffla sprzedano za 169 tys. euro (191 tys. dolarów) przez dom aukcyjny Artcurial. Ta 25-stopniowa, 4,3-metrowa spiralna klatka schodowa pomogła połączyć drugi i trzeci poziom wieży przed zainstalowaniem wind w 1983 roku. Nie po raz pierwszy dom aukcyjny zaprezentował kawałek Wieży Eiffla. W 2013 roku sekcja o wysokości 3,5 m została sprzedana za 220 tys. euro, a w 2016 roku kolejna klatka schodowa znalazła nabywcę za 523 800 euro. Segmenty schodów można teraz znaleźć w lokalizacjach na całym świecie, w tym w Japonii, Nowym Jorku i Szwajcarii.

Rolls-Royce królowej – aukcja Bonham’s

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 12 rolls royce krolowej

Rolls-Royce królowej Elżbiety II sprzedano za ponad milion dolarów (800 tys. funtów) na aukcji w Londynie we wrześniu. Rolla-Royce Phantom IV State Landululette, którego królowa wykorzystywała przy okazji świąt państwowych, był w rodzinie królewskiej przez ponad 40 lat. Jest to ten sam model, którego używała księżna Susse Meghan w dniu jej ślubu w maju. „Zbudowano tylko 18 takich samochodów i zostały one zakupione przez głowy państw lub dygnitarzy. Żaden z nich nie jest dokładnie taki sam i wszystkie są zbudowane na specjalne zamówienie” – powiedział współprzewodniczący Bonham’s Malcolm Barber.

Samodestrukcyjny obraz Banksy'ego – aukcja Sotheby’s

infoplanet lifestyle najbardziej niezwykle aukcje 13 samodestrukcyjny obraz banksy'ego

Obraz Banksy'ego „Dziewczyna z balonem” został zniszczony w Londynie w październiku za pomocą mechanizmów umieszczonych w ramach kilka chwil po tym, jak sprzedano go na aukcji Sotheby's za 1,4 mln dolarów. Niedługo potem Banksy napisał „Going, going, gone ...” na swoim koncie na Instagramie obok zdjęcia oszołomionych gapiów obserwujących wyłaniające się zniszczone dzieło sztuki. Sotheby's ogłosił, że obraz został przemianowany „Love is in the Bin”. Zwycięski licytant nie dostąpił od zakupu, spekulując, że wartość dzieła może w rzeczywistości wzrosnąć w wyniku jego częściowego zniszczenia.

Źródło: CNN

kup artykuly platne