Naukowcy odkryli kości neandertalskiego dziecka, które zostało zjedzone przez gigantycznego ptaka. Uczeni uważają, że kości palców pochodzą od osobnika w wieku od 5 do 7 lat. To, czy ptak zaatakował dziecko, czy też był padlinożercą, który trafił na martwe ciało, wciąż nie jest jasne. Odkryte szczątki pochodzą sprzed 115 000 lat. Są najstarszymi odnalezionymi w naszym kraju.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie natknęli się na kości podczas wykopalisk w Jaskini Ciemnej w pobliżu Ojcowa. Poprzednie badania wykazały, że jaskinia była zamieszkała już w paleolicie. Składa się ona z około 200-metrowego przejścia i ogromnej komnaty, w której podczas wcześniejszych wykopalisk odnaleziono ponad 1000 kamiennych artefaktów. W raporcie, który zostanie opublikowany w czasopiśmie Journal of Paleolithic Archeology pod koniec tego roku, naukowcy ujawniają odkrycie niewielkich fragmentów neandertalskich szczątków. Kości znalezione obok pozostałości szkieletów zwierzęcych mają mniej niż centymetr długości.

infoplanet lifestyle neandertalczycy w Europie badanie

– Nie mamy wątpliwości, że są to szczątki neandertalczyków, ponieważ pochodzą z bardzo głębokiej warstwy jaskini, kilka metrów poniżej obecnej powierzchni. Ta warstwa zawiera również typowe kamienne narzędzia używane przez ten gatunek. Stwierdzono, że kości z dłoni dziecka są porowate, z dużą ilością małych dziur na powierzchni. Analizy pokazały, że jest to wynik przejścia przez układ trawienny dużego ptaka, co jest pierwszym takim przykładem z epoki lodowcowej– powiedział Paweł Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Duży drapieżnik mógł potencjalnie zaatakować małe neandertalskie dziecko lub też żerować na zwłokach. Obecnie naukowcy twierdzą, że każda opcja jest wiarygodna. Ostrzegają również, że odkrycie niekoniecznie oznacza, że neandertalczycy zajęli jaskinię. Wydaje się jednak, że gatunek dotarł do Polski ponad 100 tys. lat temu. W Europie neandertalczycy pojawili się około 400 tys. lat temu.

infoplanet lifestyle neandertalczycy w Europie wnioski

Uważa się, że neandertalczycy wyginęli około 38 tys. lat temu. Dawniej twierdzono, że są o wiele mniej inteligentni i bardziej prymitywni od ludzi, jednak obecnie nowe dowody wskazują, iż rzeczywistość mogła być inna. Niedawna analiza kości rąk przedstawicieli tego gatunku wykazała, że cieszyli się dużą zręcznością. Skanując skamieniałości i symulując działanie mięśni naukowcy byli w stanie odtworzyć sposób, w jaki neandertalczycy używali swoich rąk. Ustalenia wykazały, że mogli oni manipulować przedmiotami z precyzją wysoko wykwalifikowanego pracownika. W innym badaniu wskazano również, że jako grupa opiekowali się chorymi i rannymi członkami swej społeczności.

Nie jest jasne, dlaczego neandertalczycy wymarli. Za jedną z przyczyn ich wyginięcia uznawane są zmiany klimatyczne i współzawodnictwo z ludźmi. Innym czynnikiem, który przyśpieszył proces, mógł być wybuch superwulkanu 39 tys. lat temu. Homo sapiens z pewnością żyli obok nich, a oba gatunki krzyżowały się ze sobą. Do dziś współcześni Europejczycy i Azjaci mają około 2% procent neandertalskiego DNA.

kup artykuly platne