Jak lubisz się odprężyć, zrelaksować? Brzmi to jak proste pytanie, ale relaks jest coraz trudniejszy w naszym cyfrowym świecie. Aktorka Diane Keaton powiedziała w magazynie More: „Nie wiedziałbym, co zrobić z wolnym tygodniem”, a piosenkarka Gwen Stefani stwierdziła, że kiedy ma jakiś przestój, czuje się tak, jakby „trochę panikowała, dlatego próbuje od razu zaplanować następne działanie”. Elon Musk zapytany o to, co zwykle robi po pracy, powiedział: „Zwykle pracuje więcej”.

infoplanet lifestyle niezawodny sposob na relaks rodzina

Potrzebę prostego źródła relaksu widać po początkowym wzroście popularności kolorowanki dla dorosłych, a także wzrostu sprzedaży książek dostarczających wskazówek duchowych, jak żyć w gorączkowym świecie. Ci, którzy wydali pieniądze na te produkty, prawdopodobnie szukali odpowiedzi na niektóre z tych samych pytań. Wielu wciąż ich szuka.

Według raportu agencji Ofcom z tego lata, „większość osób w Wielkiej Brytanii jest uzależnionych od swoich urządzeń cyfrowych i potrzebuje ciągłego połączenia z Internetem”. Raport stwierdza, że 78% z nas ma teraz smartfon, a wśród młodzieży w wieku 16 do 24 lat liczba ta wzrasta do 95%. Sprawdzamy telefony średnio co 12 minut, a 54% z nas czuje, że urządzenia przerywają nasze rozmowy z przyjaciółmi i rodziną. Nie możemy się z nimi zrelaksować i nie wiemy, jak się bez nich zrelaksować. 7 na 10 z nas nigdy nie jest online.

infoplanet lifestyle niezawodny sposob na relaks natura

– Ludziom coraz trudniej jest się wyłączyć i zrelaksować. Zauważyłam nasilenie się problemu w ciągu ostatnich 5 lat. Ciągle pojawiają się te same problemy: technologia, telefony, wiadomości e-mail i media społecznościowe. Dla wielu z nas wycofanie się przed ekrany jest zarówno powodem, jak i konsekwencją faktu, że nie wiemy już, jak się zrelaksować i dobrze się bawić. Nasze ekrany i to, do czego ich używamy, to wszystkie techniki rozpraszania – ocenia psycholog kliniczny Rachel Andrew.

Jak odkryć na nowo utraconą sztukę relaksu? Jeśli spędzasz czas z rodziną lub przyjaciółmi, Nina Grunfeld zaleca przypisanie każdej osobie godziny, w której może ona wybrać odpowiednie zadania dla aktywności całej grupy. Staraj się przypomnieć sobie, co lubiłeś robić jako dziecko, a następnie znajdź najważniejszy aspekt tej aktywności i znajdź wersję dla dorosłych. Eksperymentuj ze spojrzeniem na świat w nowy sposób. Staraj się zgubić – zawsze, gdy dojdziesz do zakrętu, zadaj sobie pytanie, czy chcesz iść w lewo, czy w prawo i zobaczyć, gdzie trafisz.

Jeśli nadal nie masz pojęcia, jak zacząć odpoczywać, posłuchaj Rachel Andrew, która twierdzi, że „istnieje coraz więcej badań sugerujących, że przebywanie na łonie natury jest podnoszące na duchu i odżywiające”.

Źródło: CNN

kup artykuly platne