Testy przeprowadzone na 4 gatunkach papug wykazały, że ptaki te są zdolne do podejmowania złożonych decyzji ekonomicznych. Badanie objęto 33 ary i papugi afrykańskie, które nauczyły się rozpoznawać wartość różnych żetonów wymienianych na przekąski.

Ptaki musiały podjąć trudne decyzje: czy przyjąć natychmiastową nagrodę, czy zdecydować się zainwestować w żetony, które zagwarantują im lepszą przekąskę później. Największą dostępną nagrodą był orzech włoski, a najmniejszą – ziarno słonecznika. Ptaki dostały także opcję pośrednią: samorodek suchej kukurydzy. W różnych testach papugi konsekwentnie odrzucały rozczarowujące nagrody natychmiastowe na rzecz wyboru żetonu, ale tylko wtedy, gdy żeton później przynosił im lepszą ucztę.

infoplanet lifestyle papugi madrze inwestuja badania

Zespół badawczy twierdzi, że to pokazuje, iż ptaki są w stanie podejmować przemyślane decyzje maksymalizujące zyski i mogą je wykonywać w podobnych testach, zupełnie jak szympansy.

– Odkryliśmy, że papugi są w stanie podejmować zadziwiająco subtelne decyzje, aby zmaksymalizować wypłatę przy jednoczesnej minimalizacji nakładu pracy. To fascynująca wskazówka, że takie decyzje mogą mieć duże znaczenie w ich naturalnym środowisku – ocenia Auguste von Bayern z Instytutu Ornitologii im. Maxa Plancka w Starnbergu w Niemczech.

infoplanet lifestyle papugi madrze inwestuja badania

Wśród ptaków znalazło się 9 papug zielonych, 8 niebiesko-granatowych oraz 8 afrykańskich szarych. Najlepsze wyniki inwestycyjne osiągnęły zielone papugi ara, działając skuteczniej od innych w każdym teście.

kup artykuly platne