Zebra ma pasy, które służą jako kamuflaż – chronią ją przed owadami wysysającymi krew. Nowe badania sugerują, że bycie pręgowanym może również działać u ludzi. Dowodzą tego obserwacje odległych społeczności plemiennych, które malują ciała na monochromatyczne odcienie.

infoplanet lifestyle paski na owady zebra

Tradycyjne malowidła na ciele tubylców w Afryce, Australii i Papui Nowej Gwinei mogą zapewnić ochronę przed wysysającymi krwi owadami, w które obfitują tamte tereny. Przekonują o tym wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Science. Zgodnie z opisem, zespół naukowców z Uniwersytetu Eotvos Lorand na Węgrzech przeprowadził dziwaczną serię eksperymentów w celu przetestowania teorii kamuflażu.

Uczeni pokryli kilka plastikowych manekinów w kształcie konia różnymi kolorami. Niektóre naśladowały ciemną skórę, inne – barwy jasne, reszta była ciemnobrązowa z białymi paskami kleju. Wszystkie zostały pozostawione je na 4 tygodnie na zarośniętej przez chwasty łące na Węgrzech. Po tym czasie naukowcy policzyli liczbę motyli przyklejonych do kleju, którym pokryto manekiny. Jak się okazało, najmniejszą liczbę znajdowali na modelach w paski, większą – na tych o jasnej karnacji, a największą – w ciemniejszych odcieniach.

infoplanet lifestyle paski na owady

– Modele o ciemniejszej skórze przyciągnęły 10 razy więcej niż model w paski. Te o jasnej karnacji przyciągnęły owady w dwukrotnie większej ilości w porównaniu z pasiastymi, a ciemniejsze modele –miały 5,1 razy więcej motyli. Pokazujemy, że atrakcyjność ciemnobrązowego modelu ciała znacząco maleje, jeśli jest malowany białymi paskami. W związku z tym malunek w białe paski, takie jak te używane przez Afrykanów i Australijczyków, może powstrzymywać owady – przekonują autorzy.

Badacze dodają, że mniejsza liczba owadów może oznaczać ograniczenie podrażnień skóry i chorób, które przenoszą. Dlatego, jak przekonuje autorka badań Susanne Åkesson – profesor zoologii z Uniwersytetu w Lund w Szwecji – warto pamiętać, że kolor naszych ubrań wpływa na atrakcyjność dla gryzących much. Powinniśmy unikać zwłaszcza noszenia odblaskowych materiałów, które przyciągają motyle i wyglądają podobnie do wody, w której owady składają jaja.

Źródło: CNN

kup artykuly platne