Naukowcy odkryli skamieniałe szczątki gatunku podobnego do piranii. Jak twierdzą, to najstarszy gatunek ryby kostnoszkieletowej żywiącej się mięsem. Stworzenie znalezione w południowych Niemczech żyło około 150 milionów lat temu i miało charakterystyczne ostre zęby, identyczne jak te, które występują u współczesnych piranii.

infoplanet lifestyle pirania z epoki jurajskiej ryby

Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że wzór i kształt zębów oraz budowa szczęki sugerują, że pirania była znakomicie przystosowana do pożerania mięsa czy też odgryzania płetw swoich ofiar. W pobliżu znaleziono również szczątki innych ryb, które prawdopodobnie padły ofiarą drapieżnika. Nowe odkrycie pokazuje niezwykły związek między okresem, w którym chodziły po Ziemi dinozaury, a światem współczesnym, w którym piranie atakują inne ryby odgryzając kawałki ich płetw. Co ciekawe, ofiary prehistorycznych przodków tych drapieżników nosiły ślady obrażeń zadanych dokładnie w taki sam sposób.

– Byliśmy oszołomieni widząc, że ta ryba ma zęby tak podobne do współczesnej piranii. Ryby kostnoszkieletowe z tego okresu nie potrafiły odgryzać kawałków mięsa swoich ofiar. Potrafiły to rekiny, ale one należą do gromady chrzęstnoszkieletowych. To niesamowite, że przodkowie piranii postępowali tak samo jak obecnie żyjące drapieżniki, które wbrew pozorom nie żywią się główwnie mięsem, ale płetwami innych ryb. Jest to nadzwyczaj sprytne posunięcie, ponieważ nadgryzione płetwy ofiar często odrastają, stanowiąc coś w rodzaju odnawialnego zasobu pokarmu – wyjaśnia liderka projektu Martina Kölbl-Ebert z Jura-Museum Eichstätt.

infoplanet lifestyle pirania z epoki jurajskiej lawica

Mimo złej reputacji, ostrych zębów i niezwykle silnych szczęk piranie tak prehistoryczne, jak i współczesne nie są zbyt niebezpieczne. Badanie przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że spośród wszystkich żyjących ryb czarna pirania dysponuje najsilniejszym ugryzieniem w stosunku do wielkości. Na szczęście śmiertelne ataki na ludzi zdarzają się bardzo rzadko. Piranie atakują zwykle umierające zwierzęta lub żywią się padliną. Niektóre gatunki zjadają więcej nasion niż mięsa, a część gatunków żywi się jedynie roślinami. Wielkie ławice piranii mają na celu raczej obronę przed drapieżnikami niż polowanie.

Obecnie piranie występują wyłącznie na obszarach słodkowodnych w Ameryce Południowej, w samej Amazonii występuje około 20 podgatunków tych ryb. Niektóre spotykano również w innych częściach świata, choć uważa się, że są to zwierzęta hodowlane, które zostały wypuszczone przez swoich właścicieli. Pirania prehistoryczna różniła się od drapieżników znanych dziś– żyła w wodach morskich.

kup artykuly platne