Skutki stresu mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Uraz u dziecka pozostawia trwały ślad – w plemniku. Jak odkryło jedno z przeprowadzonych ostatnio badań, mężczyźni, którzy mieli trudną i stresującą przeszłość, mają kłopoty ze spermą.

infoplanet lifestyle plemnik zdradzi traume

Istniały już badania, które potwierdzały, że stres może wpływać na zdrowie i zachowanie myszy, i być przekazywany potomstwu, prawdopodobnie poprzez nasienie. Wyniki potwierdziły się na myszach, ale dotąd nie było dostatecznej ilości badań potwierdzonych na ludziach.

Procesy powodujące obniżenie możliwości plemników bada Larry Feig z Tufts University w Massachusetts. Jak przekonuje naukowiec, urazy z dzieciństwa – w tym przemoc fizyczna –  zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia depresji i chorób serca.

– Wyniki są niezwykle ważne. Mogą być przydatne dla lekarzy, ale także dla osób, które chcą dołączyć do wojska. Ponieważ trauma u dzieci może, oprócz uszczerbku na zdrowiu, zwiększać również podatność na rozwój zespołu stresu pourazowego – mówi Elisabeth Conradt z University of Utah.

infoplanet lifestyle plemnik zdradzi traume tata

Jak ocenia Richard Pilsner z University of Massachusetts, że najważniejszym wnioskiem jest to, że po latach skupiania się na roli matki w poczęciu i ciąży, okazuje się, że tata też ma znaczenie.