Źle wypowiedziane, nietrafione komplementy mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Jak uniknąć niezręcznej atmosfery i prawić komplementy, które spotkają się z ciepłym przyjęciem? Niestety – to nie takie proste.

infoplanet lifestyle poradnik gentelmana kwiaty

W dzisiejszym świecie wiele męskich, utartych wzorców zachowań uznawanych jest za niewłaściwe, a odnalezienie się w nowej rzeczywistości często przysparza panom trudności. Chcąc docenić kobietę, łatwo jest przekroczyć granicę dobrego smaku i tego, co jest odpowiednie, a co zdecydowanie nie na miejscu. Przeczytaj, jak wypowiadać słowa uznania, by uniknąć niezręczności i być prawdziwym gentlemanem!


  • Nie skupiaj się na sobie

Nawet najbardziej niewinne komplementy mogą zostać uznane za niewłaściwe, gdy prawiąc je, skupisz się na sobie. Słowa uznania odnośnie ubioru lub nowego makijażu nie są niczym złym, o ile nie dasz kobiecie odczuć, że jej atrakcyjny wygląd jest wynikiem starań o Twoje względy. Słowa mają znaczenie, dlatego zamiast „uwielbiam tę bluzkę”, powiedz raczej „ta bluzka jest świetna” – w ten sposób docenisz kobiecy gust i nie zasugerujesz, że bardziej niż bluzka interesuje Cię to, co się pod nią kryje. Szczególną ostrożność zachowaj w miejscu pracy – w niej nie ma znaczenia, jaką spódnicę lub spodnie założyła Twoja koleżanka. Możesz natomiast skomplementować zmianę fryzury – każdej z pań będzie miło, gdy dostrzeżesz pozytywną zmianę.

infoplanet lifestyle poradnik gentelmana nie na sobie


  • Nie koncentruj się na wyglądzie

Wydaje się, że to oczywiste, a jednak wielu mężczyzn popełnia błąd, skupiając się na poszczególnych częściach kobiecego ciała. Komplementując nogi koleżanki z pracy, prawdopodobnie zostaniesz odebrany negatywnie. Tego typu wyrazy uznania pozostaw tylko i wyłącznie dla bardzo bliskich Ci kobiet. Nigdy nie wyrażaj również zachwytu nad utratą wagi swej znajomej, jeśli nie jesteś w stu procentach pewien, że rzeczywiście jest ona wynikiem walki z nadwagą. Może przyczyna utraty wagi jest zupełnie inna i wiąże się z problemami zdrowotnymi lub osobistymi? Wówczas taki komplement będzie zdecydowanie nie na miejscu i zamiast radości, sprawi adresatce przykrość.

infoplanet lifestyle poradnik gentelmana nie na wygladzie


  • Bądź profesjonalny

Swoim współpracowniczkom praw komplementy stosowne do Waszego miejsca pracy, najlepiej unikając tych bezpośrednio związanych z wyglądem. Jeden komplement odnoszący się do profesjonalizmu koleżanki będzie lepszy niż kilka zachwalających jej stój lub sylwetkę. Doceniaj czyjąś kreatywność, pomysłowość i przygotowanie. Pamiętaj jednak, by unikać wyrazów uznania, które mogłyby sugerować, że jesteś zaskoczony dobrą jakością czyjejś pracy.

infoplanet lifestyle poradnik gentelmana badz profesjonalny


  • Bądź szczery

Komplementy powinieneś prawić z klasą – to oczywiste. Ważne jednak, by były to szczere komplementy i wynikały z rzeczywistej chęci wyrażenia słów uznania. Nikt Cię do nich nie zmusza! Jeśli czujesz się zobowiązany, by powiedzieć komuś coś miłego, prawdopodobnie taki komplement będzie źródłem niezręcznej sytuacji.

infoplanet lifestyle poradnik gentelmana badz szczery

Sztuka prawienia komplementów wbrew pozorom wcale nie należy do najprostszych. Chcąc być miłym, nietrudno jest popełnić gafę i przypadkiem sprawić, że sytuacja stanie się niezręczna. Staraj się więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach i bądź naturalny. Jeśli będziesz doceniał w drugiej osobie to, co naprawdę jest ważne, z pewnością zostaniesz odebrany pozytywnie, a Twoje słowa spotkają się z ciepłym przyjęciem.