Badanie opublikowane w Applied Animal Behaviour Science pomaga odpowiedzieć na pytanie, czy psy, które pracują w pediatrycznych oddziałach onkologicznych, są nadmiernie obciążone pracą. Naukowcy przeprowadzili pomiary poziomu psiego kortyzolu (hormonu, który podwyższa się, gdy pies jest zestresowany), pobierając wymazy ze śliny psa w różnym czasie, zarówno w trakcie, jak i poza terapią. Wyniki badań były zaskakujące.

infoplanet lifestyle psy przepracowane wnioski

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy pies podczas wykonywania pracy terapeutycznej nie tylko nie jest zestresowany, ale wręcz jest szczęśliwy, naukowcy nagrywali na wideo sesje z dziećmi trwające od 15 do 20 minut. Następnie nagranie analizowano. Aby uzyskać kontekst interakcji zespół badawczy zlecił wypełnienie odpowiedniego raportu informacyjnego również osobie kierującej psem. Naukowcy odkryli, że poziom kortyzolu u psów był stabilny, co oznacza, że nie były zestresowane pracując dla człowieka. Zachowywały się jak szczęśliwe i zadowolone psy, machały ogonami i nie wykazywały oznak niechęci.

– W badaniu chcieliśmy dowiedzieć się, jak czują się psy w pracy i czy psy nie są z tego powodu nieszczęśliwe. Notowaliśmy za każdym razem takie zachowania jak merdanie ogonem, lizanie warg (oznaka niepokoju), patrzenie w stronę dziecka lub odwracanie się. Wyniki były wspaniałą wiadomością. Nie widzieliśmy żadnych niepożądanych zachowań. Psy były bardzo zaangażowane w to, co robią – wyjaśnia dr Amy McCullough, dyrektor krajowa ds. ratownictwa i spraw wojskowych w American Humane oraz współautorka badań.

Wyniki badań były zaskoczeniem dla dr Gary Richtera, specjalisty weterynaryjnego ds. zdrowia.  Jak przekonuje, psy terapeutyczne są szczęśliwe, ponieważ robią coś, co lubią robić. Pracują one w interakcji z ludźmi i wykonują zadania, do których zostały przeszkolone. Zdaniem specjalisty niektóre psy jak ludzie lubią mieć określony cel. Choć mogą nie myśleć o tym w podobny sposób jak my, od nudy wolą pracę do wykonania. Jednak nie każdy pies jest do tego przeznaczony.

infoplanet lifestyle psy przepracowane wnioski

– Psy wszystkich ras mogą nadawać się do służby, ale pewne cechy odgrywają rolę w ich sukcesie w wykonywaniu zadań. Niektóre psy muszą być silne fizycznie, aby pomóc osobom niepełnosprawnym. Inne muszą mieć doskonały węch w celu wykrycia drgawek czy problemów z poziomem cukru we krwi. Psy przewodnicy muszą być bardzo inteligentne i umieć podejmować decyzje w imieniu właściciela. Tak więc, to czy pies jest właściwy, zależy od rasy, osobowości i zdolności do wykonywania zadania, o które pies jest proszony – wyjaśnia dr McCullough.

Zapotrzebowanie na psy terapeutyczne rośnie, szczególnie w obliczu coraz większej liczby osób chorych przewlekle. Jednak jak sugeruje Heather Gillihan, właścicielka i trenerka psów w Zoom Room Trophy Club w Teksasie, to nie problem, ponieważ może nim zostać każdy pies, który kocha ludzi. Trzeba z nim oczywiście pracować i nauczyć go wielu rzeczy, ale – jak przekonuje – w pewnym sensie pomoc człowiekowi sprowadza się do natury psa.