Indeks paszportowy Henleya okresowo mierzy dostęp do dokumentów podróży każdego kraju. Jak się okazuje, już drugi raz z rzędu na szczycie aktualizowanego kwartalnie indeksu znalazła się Japonia. Zachowała ona najlepsze miejsce jako najbardziej przyjazny dla świata paszport, który zapewnia dostęp aż do 190 krajów.

Azjatycki szczyt rankingu

Na szczycie rankingu tuż po Japonii pojawiła się Korea Południowa, która dzięki nowej umowie wizowej z Indiami oferuje dostęp do 189 jurysdykcji. Tym samym dołączyła na 2. pozycji listy do Singapuru. W tym regionie znajdują się również Chiny, które w ciągu zaledwie 2 lat przeskoczyły prawie 20 miejsc, od 85. w 2017 roku do 69 w tym roku. Chociaż niektóre kraje europejskie w Indeksie paszportowym Henleya prezentują się korzystnie, a niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej, wraz z Norwegią i USA, zajmują miejsca w czołówce, dominacja państw regionu Azji jest widoczna.

infoplanet lifestyle ranking paszportow swiata azjatycki szczyt rankingu

Jak ocenia założyciel i partner zarządzający FutureMap w Singapurze Parag Khanna, fakt, że czołowe na liście są kraje azjatyckie, udowadnia wysoki poziom komfortu dzięki korzystnej dla obu stron migracji zarobkowej. Przewodniczący grupy Henley & Partners Christian Kalin, który stworzył Indeks Paszportowy, twierdzi, że ranking jest jasnym punktem w coraz bardziej izolacjonistycznym świecie. Jak twierdzi, ogólne rozpowszechnienie polityki otwartych drzwi może wnieść miliardy do światowej gospodarki, a także stworzyć znaczące możliwości zatrudnienia na całym świecie.

– Ostatnie polepszenie pozycji Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w rankingach to kolejne przykłady tego, co dzieje się, gdy kraje podejmują proaktywne podejście do spraw zagranicznych. To przynosi znaczące korzyści zarówno obywatelom krajów, jak i społeczności międzynarodowej – przekonuje Kalin.

Najlepsze paszporty świata

Indeks opracowany przez firmę doradczą Henley & Partners opiera się na danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), obejmuje 199 paszportów i 227 miejsc podróży i „jest uzupełniany obszernymi badaniami prowadzonymi przez Henley & Partners Research Departament. Jest on aktualizowany w czasie rzeczywistym przez cały rok, od momentu wejścia w życie zmian w polityce wizowej.

infoplanet lifestyle ranking paszportow swiata najlepsze paszporty swiata

Z wszystkich opracowanych danych wynika, że na początku 2019 roku najlepsze paszporty ma: Japonia (dostęp do 190 krajów), Singapur i Korea Południowa (dostęp do 189 krajów), Francja i Niemcy (dostęp do 188 krajów), Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja (dostęp do 187 krajów), Luksemburg i Hiszpania (dostęp do 186 krajów), Austria, Holandia, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone (dostęp do 185 krajów), Belgia, Kanada, Grecja i Irlandia (dostęp do 184 krajów), Republika Czeska (dostęp do 183 krajów), Malta (dostęp do 182 krajów), a także Australia, Islandia i Nowa Zelandia (dostęp do 181 krajów).

Najgorsze paszporty według indeksu mają kraje, których dokumenty zapewniają dostęp do mniej niż 40 krajów. Obejmują one: Terytorium Palestyny i Sudan (dostęp do 39 krajów), Erytrea (dostęp do 38 krajów), Jemen (dostęp do 37 krajów), Pakistan (dostęp do 33 krajów), Somalia i Syria (dostęp do 32 krajów), Afganistan i Irak (dostęp do 30 krajów).

Lista Henley & Partner jest jednym z wielu indeksów stworzonych przez firmy finansowe, które oceniają globalne paszporty zgodnie z dostępem, jaki zapewniają swoim obywatelom. Inny indeks paszportowy – Arton Capital – uwzględnia paszporty 193 krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych i 6 terytoriów: Tajwan, Makau, Hongkong, Kosowo, Terytorium Palestyńskie i Watykan. Terytoria przyłączone do innych krajów są wyłączone.

Źródła: Henley&Partner, CNN

kup artykuly platne