W 2018 roku przeczytaliśmy miliardy informacji, ale niektóre z nich były bardziej przełomowe niż inne. Były informacje bardzo dobre, ale niektóre niekoniecznie nas cieszyły. Sprawdźcie zbiór ważnych informacji, które pojawiły się w mijającym roku.

Informacja: styczeń

Na początku roku dostaliśmy wiadomość o pierwszym udokumentowanym dowodzie na to, że sokoły celowo rozprzestrzeniają pożary. Relacje naocznych świadków w Australii sugerują, że rzucają płonące gałązki w nowe obszary, aby wydobyć zdobycz. Ptaki mogą wykazywać podobne zachowania w Afryce, obu Amerykach i Azji Południowej.

Informacja: luty

infoplanet lifestyle rok ciekawych informacji 2 vacanti mouse

Pięcioro dzieci urodzonych z niedorozwiniętymi małżowinami usznymi otrzymało nowe uszy wykonane z własnych komórek. Zastosowana technika była podobna do wdrożonej w latach 90. XX wieku, aby stworzyć „mysz Vacanti” z ludzkim uchem.

Informacja: marzec

Minęło ponad 10 lat od kiedy w pełni sekwencjonowano pierwszy ludzki genom. Wówczas zespół w londyńskim szpitalu Great Ormond Street Hospital użył szybkiego sekwencjonowania do zdiagnozowania rzadkich zaburzeń u 10 krytycznie chorych dzieci. Doprowadziło to do poprawy leczenia i uchroniło niektóre z nich przed zagrażającymi życiu komplikacjami.

Informacja: kwiecień

Ludzie zaczynają się łączyć z maszynami. W kwietniu pojawiły się nowe wiadomości o zestawie słuchawkowym do czytania w myślach, który pozwala przesyłać zapytania do Google za pomocą jednej myśli. Działa poprzez czytanie sygnałów wysyłanych z mózgu do szczęki, nawet bez uzycia mowy.

Informacja: maj

infoplanet lifestyle rok ciekawych informacji 5 facebook

Po odkryciu, że Cambridge Analytica ma dostęp do milionów danych użytkowników Facebooka, odkryto, że naukowcy z University of Cambridge zostawili podobne dane z aplikacji do quizów osobowości online, aby każdy mógł uzyskać do nich dostęp.

Informacja: czerwiec

Wielka rodzina małp powitała nowego członka. Porównanie genomów wykazało oznaki wcześniej nieznanego gatunku szympansa, który kiedyś żył w środkowej Afryce. O ile wiemy, nie ma żadnych fizycznych pozostałości starożytnej małpy, ale analiza DNA sugeruje, że była ona skorelowana z małpami żyjącymi 400 tys. lat temu i że niektóre z jej genów przetrwały w małpach występujących dzisiaj.

Informacja: lipiec

Eksperyment myślowy polegający na zaginaniu myśli wskazuje, że nasze postrzeganie czasu może wynikać z naszej niemożności przetwarzania informacji w sposób kwantowy. Komputery oparte na zasadach mechaniki kwantowej mogą uniknąć tej niedogodności – stwierdzili naukowcy.

Informacja: sierpień

Odłamek kości z jaskini w Rosji stał się największą atrakcją archeologiczną roku, kiedy naukowcy poinformowali, że pochodzi od pradawnego nastolatka, który miał neandertalską mamę i denisowskiego tatę. „Denny” jest jedynym hybrydowym homo sapiens pierwszej generacji, jakiego kiedykolwiek znaleziono. Okazało się, że jest powiązany również z naszym gatunkiem.

Informacja: wrzesień

infoplanet lifestyle rok ciekawych informacji 9 Michael Atiyah

Michael Atiyah, jeden z najwybitniejszych matematyków w Wielkiej Brytanii, ujawnił swoje rozwiązanie hipotezy Riemanna – 160-letniej łamigłówki dotyczącej natury liczb pierwszych. Jego rówieśnicy nie byli przekonani, a konsensus jest taki, że problem pozostaje nierozwiązany.

Informacja: październik

Rządy na całym świecie coraz częściej wprowadzają sztuczną inteligencję. Węgry, Łotwa i Grecja testowały zautomatyzowany system wykrywania kłamstw na 4 przejściach granicznych, wykorzystując sztuczną inteligencję do sprawdzania podróżnych i analizowania wideo ich twarzy w poszukiwaniu gestów związanych z kłamstwem. Eksperci stwierdzili jednak, że takie systemy są zbyt niedokładne, aby można je było wykorzystać w praktyce.

Informacja: listopad

On Jiankui zaszokował świat, kiedy ogłosił narodziny pierwszych dzieci modyfikowanych genetycznie. Technika CRISPR została wykorzystana do wyłączenia genu, aby stworzyć dzieci odporne na HIV. Jak dotąd w procesie powstała para bliźniaczek. Eksperyment został przedstawiony przez genetyków na szczycie edycji genów, który odbył się w Hongkongu w tym samym miesiącu.

Informacja: grudzień

Brytyjska policja zwraca się do sztucznej inteligencji, aby powstrzymać brutalne przestępstwo. System, który jest obecnie testowany przez 9 sił policyjnych, próbuje przewidzieć ryzyko popełnienia przez ofiarę przestępstwa z użyciem broni lub noża. Raport organizacji naukowej Alan Turing Institute ostrzegł, że program rodzi poważne problemy etyczne.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne