Dinozaury były południowcami. Słynne zwierzęta zdominowały świat przez dziesiątki milionów lat i pozostawiły po sobie skamieliny na każdym większym obszarze lądu, co doprowadziło do zamieszania związanego z ustaleniem miejsca, w którym urodziły się pierwsze dinozaury. Dwa nowe badania dostarczają dowodów na to, że najwcześniejsze dinozaury żyły w Ameryce Południowej lub na jednym z innych kontynentów południowych.

infoplanet lifestyle skad pochodza dinozaury geneza

Kiedy pojawiły się pierwsze dinozaury, około 240 lub 250 mln lat temu, kontynenty Ziemi były połączone w superkontynencie Pangea. Zasadniczo dinozaury mogły powstać w każdym zakątku Pangei. Biorąc jednak pod uwagę, że wiele z pierwszych skamielin dinozaurów odkopano w Ameryce Południowej, Afryce i innych regionach, które utworzyły południową Pangeę, paleontolodzy zaczęli podejrzewać, że region ten był kolebką ewolucji dinozaurów.

Jednak w ubiegłym roku głośne badanie zasugerowało alternatywę. Zespół brytyjskich paleontologów pod kierownictwem Matthew Barona z University of Cambridge opowiedział się za najbardziej radykalnym przeglądem ewolucyjnego drzewa dinozaurów od 130 lat. W ich nowym drzewie niektóre skamieliny, które leżą najbliżej podstawy grupy dinozaurów, pochodzą z Europy – na przykład jeden o nazwie Saltopus, który znaleziono w Szkocji. Zespół powiedział, że może to sugerować, że kołyską dinozaura była północna część Pangei.

infoplanet lifestyle skad pochodza dinozaury badania

Obecnie zespół kierowany przez Júlio Marsolę z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii przyjrzał się temu zagadnieniu bardziej szczegółowo. Naukowcy zbadali sześć ewolucyjnych drzew dinozaurów opublikowanych w ciągu ostatnich 20 lat. Następnie przyjrzeli się geograficznemu rozmieszczeniu gatunków w pobliżu podstawy rodziny dinozaurów w każdym drzewie. Niemal bez wyjątku drzewa ewolucyjne sugerują, że dinozaury pochodziły z południowej Pangaei.

Co zaskakujące, nawet zeszłoroczne radykalnie odmienne drzewo dinozaurów wskazuje na południowe miejsce ich urodzenia. Chociaż Baron i jego zespół podkreślali, że północne skamieliny, takie jak Salmotus, leżą w pobliżu miejsca urodzenia dinozaurów, ich ewolucyjne drzewo faktycznie pokazuje, że ci mieszkańcy północy byli raczej wyjątkiem niż regułą: większość skamielin, która znajduje się w pobliżu ich zmodyfikowanej grupy dinozaurów to południowcy.

Baron i jego zespół ocenili, że istnieje 99% szans, że dinozaury przybyły z Ameryki Południowej, a 83% pochodzi z najbardziej wysuniętej na południe części tego kontynentu. Żaden z zespołów nie wiedział o pracy, którą wykonywał drugi zespół. Każda ekipa akceptuje, że południowe pochodzenie jest zdecydowanie najbardziej prawdopodobne.

Źródło: Transakcje Ziemi i Nauk o Środowisku Towarzystwa Królewskiego w Edynburgu, DOI: 10.1017 / S1755691018000920

kup artykuly platne