Świnie mogły kiedyś rywalizować z psami o tytuł najlepszego przyjaciela ludzkości. Podczas gdy jedna na trzy społeczności łowiecko-zbierackie, które przeżyły XX wiek, trzymała psy, jedna na 10 utrzymywała jako zwierzęta domowe świnie. Kobiety z plemienia Maring w Nowej Gwinei traktowały prosięta jak dzieci. Hokkien z Tajwanu karmił swoje świnie papajami, chociaż miały być ofiarowane bogom.

infoplanet lifestyle swinia najlepszy przyjaciel mezczyzna

Istnieją setki książek na temat historii psów, ale niewiele z nich dotyczy świni domowej. Jednak dzikie świnie oswoiły się około 11 tys. lat temu, dołączając do ludzkich osiedli w dzisiejszej Turcji. Jednak ich udomowienie było powolnym, przypadkowym procesem.

Istnieje również intrygujący związek między udomowieniem świń i kotów. Oba zwierzęta pojawiają się na Cyprze zbyt wcześnie i zbyt daleko od Turcji, aby tam przypłynąć. Wynika z tego, że oba zostały przeniesione na statkach. Niezwykle mały typ dzika pojawia się w zapisie archeologicznym około 11,5 tys. lat temu. To mogła być zdziczała populacja świni, zapoczątkowana przez kilka sztuk, które uciekły z jednej z najwcześniejszych osad na wyspie.

infoplanet lifestyle swinia najlepszy przyjaciel pies rywalizacja

Istnieje książka, której tytuł odzwierciedla nasze sprzeczne odczucia dotyczące świni domowej: „Czy świnie to inteligentne, zaradne zwierzęta, czy maszyny do produkcji bekonu i chorizo?”. Zawiera ona wiele teorii z zakresu historii i socjologii, które umiejscawiają świnie w dziejach człowieka. Nie brakuje jednak również rozdziału poświęconego zakonnym zakazom jedzenia wieprzowiny, który miał chronić wierzących przed pasożytami. Jednak autor, Spry-Marques, jest sceptyczny, że zakazy były oparte na świadomości związku między człowiekiem a świnią.

Podobnie jak psy, świnie potrafią nawiązać z właścicielami niezwykłą relację. Chociaż świnie domowe są modne na Zachodzie, jesteśmy im mniej oddani niż nasi przodkowie, sądząc po 300 tys. zwierząt porzuconych rocznie przez właścicieli.

kup artykuly platne