W jaki sposób miliony zamieniają się w „cyfrową chirurgię plastyczną” w poszukiwaniu idealnego selfie? Użytkownicy aplikacji Facetune mogą odchudzać szczęki, powiększać oczy i układać usta za jednym naciśnięciem przycisku.

infoplanet lifestyle w poszukiwaniu idealnego selfie facetune

Efekt zwierciadła

Naukowcy z wydziału informatyki Uniwersytetu Stanford odkryli w zeszłym miesiącu, że selfie zniekształcają nasze twarze niczym „lustro zwierciadła”. Chirurg plastyczny Boris Paskhover, który jest współautorem opracowania, stwierdził, że przeciętne selfie zmienia wygląd osoby, sprawiając, że nos wydaje się o 30% szerszy niż w rzeczywistości. Paskhover powiedział, że to zakłócenie może stanowić problem dla zdrowia publicznego, ponieważ 55% amerykańskich chirurgów plastycznych twarzy widziało pacjentów, którzy w robionych przez siebie autoportretach chcieli wyglądać lepiej.

Badacze informują, że aż 34% brytyjskich dziewcząt w wieku od 10 do 15 lat jest niezadowolonych ze swojego wyglądu, czują się „brzydkie” lub „bezwartościowe”. Raport z 2016 roku wykazał, że presja mediów społecznościowych była przynajmniej częściowo odpowiedzialna za ten stan, a jeden z 12-latków powiedział: – Wszystko, co można zobaczyć, to zdjęcia celebrytów i moich przyjaciół wyglądających na selfie pięknie, nie tak jak ja”.

infoplanet lifestyle w poszukiwaniu idealnego selfie efekt zwierciadla

Łatwo dostrzec, w jaki sposób hormony dojrzewających osób zniekształcają twarz, a doskonałe zdjęcia celebrytek z Instagrama sprawiają, że nastolatki są nieszczęśliwe. Ale pojawiło się rozwiązanie. Facetune to wyjątkowo popularna aplikacja do edycji selfie za 3,99 brytyjskich funktów. Pozwala ona użytkownikom „poprawiać” wygląd.

Foto odchudzanie

Ponad dziesięć milionów osób zakupiło oprogramowanie, które pozwala im odchudzać szczęki, powiększać oczy i układać usta za jednym naciśnięciem przycisku. Jeden nastolatek, z którym rozmawiałem, nazwał to „cyfrową wersją chirurgii plastycznej”.

– Używam Facetune tylko wtedy, gdy moja skóra jest bardzo nierówna, mam trądzik, po prostu używam go do wygładzenia mojej skóry – mówi 19-letnia Keira, studentka z Liverpoolu. Keira martwi się, że pokazując swój trądzik, może potwierdzać społeczne poglądy, że trądzik jest obrzydliwy. – Możliwość poprawy wyglądu sprawia, że jestem szczęśliwa – mówi.

infoplanet lifestyle w poszukiwaniu idealnego selfie fotoodchudzanie program

W lutym modelka Chrissy Teigen napisała na Twitterze o obsesji na punkcie cyfrowego wygładzania skóry.

 – Nie wiem, jak wygląda prawdziwa skóra – napisała, zyskując 7000 retweetów i 65000 lajków. Tuż przed wielkanocą blogerka Huda Kattan powiedziała 24 milionom obserwujących na Instagramie, że również „zaczęła wracać do Facetune”.

infoplanet lifestyle w poszukiwaniu idealnego selfie fotoodchudzanie efekt


Czy to możliwe, że podążamy ku dystopijnej przyszłości, w której nie będziemy w stanie już docenić wyglądu prawdziwej skóry, ust i oczu?