Sprzedaż odzieży spada, ponieważ dodatkową gotówkę coraz częściej decydujemy się wydać na inne przyjemności. Najczęściej są to: jedzenie, siłownia lub wczasy. Skąd ta zmiana?

infoplanet lifestyle obiad i moda haute couture

Nowe tendencje obserwuje się w całej Europie. Klienci decydują się na wydawanie pieniądze raczej na karnet na siłownię, festiwal czy wakacje niż nową bluzkę, sukienkę czy buty. W 2016 roku wydatki na rekreację wśród brytyjskich konsumentów w ujęciu rocznym wzrosły o 8%, a marki modowe zmagały się ze spadkiem przychodów. W ubiegłym roku badanie grupy Harris w USA wykazało, że trzech na czterech klientów wydawałoby pieniądze na zdobywanie nowych doświadczeń.

infoplanet lifestyle obiad i moda garniak

Niegdyś suknia balowa haute couture lub szyty na miarę garnitur Savile Row noszony w Paryżu z pewnością pozwalały poczuć się członkiem wyższych warstw społecznych i wyróżnić się z tłumu. Ale w XXI wieku zarówno suknia balowa, jak i garnitur stają się mniej poręczne i zdecydowanie mniej znaczące. Teraz, aby zamówić kawę lub obiad w najlepszej paryskiej restauracji nie potrzebujesz odpowiedniego stroju. Więc coraz częściej ludzie zadają sobie pytanie: jeśli ubrania z siłowni i ulubiona para dżinsów wyglądają wystarczająco dobrze, by można było je założyć, po co kupować coś innego?

infoplanet lifestyle obiad i moda

Czy to znak nowych czasów? Czy zaczyna nam zależeć bardziej na życiu niż na wyglądzie, a wypchana szafa nie jest dla większości z nas priorytetem? Być może wypracowaliśmy nową odpowiedź na pytanie: mieć czy być?