Wielki biały rekin uważany jest za jednego z największych na planecie – Deep Blue – został zauważony przez nurków u wybrzeży Hawajów. Zdaniem świadków to 50-letnia samica o długości 6 m.

Stworzenie zbliżyło się do łodzi zespołu nurków, aby podrapać się i zostało otoczone przez 2 „tańczące” delfiny. Spotkanie uchwyciła liderka płetwonurków Ocean Ramsey, która opublikowała na Instagramie zdjęcia. Jak zapewnia, grupa zbliżyła się wystarczająco blisko, aby dotknąć rekina, który mijał łódź.

infoplanet lifestyle wielki bialy rekin i czlowiek przyjaciel

– Deep Blue podpłynął i otarł się o łódź, może jest w ciąży, może swędzi go skóra? Odpłynęła eskortowana przez dwa delfiny, które tańczyły wokół niej – napisała Ramsey.

Spotkanie uwiecznione na wideo szybko stało się hitem. Jak relacjonuje Ramsey, legendarny wielki rekin zaskoczył zespół niespodziewanie, gdy obserwował karmienie rekinów tygrysich, i spędził z nim cały dzień aż do zachodu słońca.

– Czekałam cicho, cierpliwie, obserwując jak płynęła do martwego kaszalota, a następnie powoli do mnie. Delikatnie wyciągnęłam rękę, by utrzymać niewielką przestrzeń i dac jej przepłynąć – opowiadała.


infoplanet lifestyle wielki bialy rekin i czlowiek delfiny


Ramsey dotknęła rekina, gdy płynął. Jak wyjaśnia, „czasami rekiny szukają dotyku”. Zdecydowanie nie są również takimi potworami, za jakie się je ma. Jednak ostrzega, że stworzenia mogą być nieprzewidywalne i zniechęcam do celowego skakania do wody z wielkimi białymi rekinami lub rekinami tygrysimi.

John Richardson z brytyjskiej organizacji The Shark Trust ocenił, że zachowanie Deep Blue jest niezwykle ekscytujące. Będzie jeszcze bardziej znaczące, jeśli okaże się, że samica rekina jest w ciąży.

– Choć obserwacje rekinów białych na Hawajach są rzadkie, śledzenie satelitarne pokazuje, że każdego roku odbywają się coroczne migracje z wybrzeża kalifornijskiego na środek Pacyfiku. Podczas gdy samce wracają do wód Kalifornii, samice często wydają się pozostawać na morzu – stwierdza Richardson.

Źródło: CNN

kup artykuly platne