– Musisz mieć poczucie humoru – powiedziała Judith Leiber, projektantka torebek, która zmarła w ostatni weekend w wieku 97 lat. Humor był niewątpliwie myślą przewodnią jej działań.

infoplanet lifestyle wyjatkowy prezent torebka lody

Cudaczne torebki

Bez uśmiechu nie można myśleć o jej wysadzanych klejnotami minaudières, ulubionych przez wielkich i sławnych. Pat Buckley, Björk i inni kochali jej cudaczne projekty, które często przybierały dziwne i wspaniałe kształty (na przykład szparag, głowa Hello Kitty).

infoplanet lifestyle wyjatkowy prezent torebka Judith Leiber

Projekty Leiber nosiły również Pierwsze Damy Barbara Bush i Hillary Clinton, były to torby w postaci First Pets, Millie i Socks. Zabawne, kolekcjonerskie torby damskie były minicudami prosto ze Stanów Zjednoczonych. Każdy projekt wymagał tygodni pracy ręcznej oraz użycia tysięcy kryształów. Były miłe dla oczu, ale również funkcjonalne.

– Lubię robić rzeczy, które wyglądają na zwariowane, ale są praktyczne – powiedziała projektantka Vogue. – Moją manią jest zrobić torbę, która wygląda dobrze zarówno pusta, jak i po wypchaniu.

Historia

Urodzona w zamożnej rodzinie w Budapeszcie Leiber, z domu Peto, żyła pełnią życia w pogoni za pięknem. Studiowała chemię w King's College London i miała zamiar pracować w branży kosmetycznej, ale ścieżka jej kariery naukowej została zmieniona przez wojnę. Wróciła na Węgry w 1939 roku i została pierwszą uczennicą w Pessl, u producenta torebek. Stała się pierwszą kobietą-mistrzynią i pierwszą kobietą, która dołączyła do gildii rzemieślników w Budapeszcie.

infoplanet lifestyle wyjatkowy prezent torebka projekt balon

Ocalała z Holocaustu, w 1946 roku poślubiła urodzonego na Brooklynie malarza abstrakcyjnego Gersona Leibera, a następnie sierżanta w Korpusie Sygnałów Armii USA. Wkrótce po ślubie przeprowadzili się do Nowego Jorku i spędzili razem 72 lata, para zmarła w ciągu kilku godzin po sobie w Springs w stanie Nowy Jork.


Judith i Gerson założyli wytwórnię Judith Leiber w 1963 roku, po spędzeniu przez projektantkę około 16 lat w pracy dla innych marek akcesoriów. Leiber wykonywała torbę od początku do końca, pracowała w wielu stylach i materiałach, i była pierwszą projektantką torebek, która zdobyła nagrodę Coty oraz CFDA za całokształt twórczości. Było to w roku 1993, i w tym właśnie roku projektantka sprzedała swoją firmę.

infoplanet lifestyle wyjatkowy prezent torebka projekt frytki

Niezależnie od tego, jaki filtr zastosuje się do nich pod względem trendu, torebki damskie Leiber to małe, ręcznie wykonane dzieła sztuki, które utrzymują porządek w szafie lub muzeum, cenione skarby tworzone przez niezapomniany talent.