Jak sugeruje nowe duńskie badanie, wychowywanie dzieci w pobliżu parku, lasu lub innej zielonej przestrzeni może chronić ich zdrowie psychiczne w późniejszym życiu. Naukowcy stwierdzili, że dzieci, które dorastały w pobliżu zieleni, mają nawet o 55% mniejsze ryzyko zachorowania na zaburzenia psychiczne jako osoby dorosłe.

Zieleń dla dzieci?

Wiodąca badaczka Kristine Engemann, doktor habilitowana na Uniwersytecie Aarhus w Danii, do wraz z zespołem zebrała dane rejestrowe wszystkich duńskich obywateli i mieszkańców zarejestrowanych jako cierpiących na zaburzenia psychiczne, a także dane satelitarne na temat zielonej przestrzeni w pobliżu każdej osoby w rejestrze w czasie od jej urodzenia do 10. roku życia. Chociaż badanie mogło jedynie wykazać związek, naukowcy odkryli, że zielone otoczenie obecne w dzieciństwie wiązało się z niższym ryzykiem szerokiego spektrum problemów psychicznych w wieku dorosłym, nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak status finansowy i społeczny, stres związany z życiem w mieście oraz historia rodzinna zaburzeń psychicznych.

infoplanet lifestyle zielen a psychika dzieci park

Zaburzenia psychiczne najsilniej związane z zamieszkaniem w pobliżu parków lub lasów to zaburzenia związane z nadużywaniem substancji (52-procentowe zmniejszenie ryzyka), w tym konopi indyjskich (44%) i alkoholu (55%), oraz zaburzenia nerwicowe lub związane ze stresem (40%). Ponadto zielona przestrzeń wydaje się zmniejszać ryzyko zaburzeń osobowości, zaburzeń dwubiegunowych i zaburzeń nastroju oraz schizofrenii. Wyniki pokazują, że środowisko miejskie jest ważnym czynnikiem ryzyka zdrowia psychicznego. Zapewnienie dostępu do zielonej przestrzeni może być zatem ważnym narzędziem zarządzania i minimalizowania globalnego obciążenia chorobami coraz bardziej zdominowanymi przez zaburzenia psychiczne – wylicza dr hab. Engemann.

Badacze twierdzą, że zielony świat wydaje się przynosić korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi rosnących dzieci. Dzieci wychowane w środowisku miejskim wykazują wyższą aktywność nerwową związaną z przetwarzaniem stresu, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka zaburzeń psychicznych jako osób dorosłych.

– Zielona przestrzeń jest również znana z poprawy przywracania zdrowia psychicznego, wpływa na strukturę mózgu poprzez pozytywne powiązanie z integralnością ciała migdałowatego i może złagodzić negatywne skutki społecznie gęstego i głośnego środowiska miejskiego, które zwiększa stres. Ciało migdałowate jest obszarem mózgu skupionym na emocjach – wyjaśnia dr hab. Engemann.

Im więcej zieleni, tym lepiej?

Jak przekonują badacze, efekt ochronny wychowywania dzieci w pobliżu zieleni udowodniony w badaniach opublikowanych 25 lutego w Narodowej Akademii Nauk jest nie tylko wyraźny, ale nasila się zależności od liczby lat spędzonych na łonie przyrody.

infoplanet lifestyle zielen a psychika dzieci wychowywanie

– Stwierdziliśmy, że związek ten był silniejszy, gdy obliczyliśmy łączną wielkość zielonej przestrzeni od urodzenia do wieku 10 lat w porównaniu do ilości zielonej przestrzeni w jednym roku. Oznacza to, że pozytywny związek wzrasta z upływem czasu, a to, że dzieci dorastają wśród zieleni przez całe dzieciństwo, jest ważne – wyjaśnia badaczka.

Zieleń w sąsiedztwie może również zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, zbliżyć sąsiadów i zachęcić ludzi do większej aktywności fizycznej. Dzieci mogą czerpać korzyści z zielonych środowisk, nawet jeśli mieszkają w dużym mieści. Wystarczą najbliższe parki, baseny czy ogrody botaniczne.

Dzieci regularnie eksponowane na zieleń korzystają z szerokiego wachlarza zmysłowej stymulacji, dotyku i węchu oraz obserwacji wszystkich roślin i zwierząt oraz ich cech. Mają także szansę spalić nadmiar energii, biegając i bawiąc się – wyjaśnia Alice Honig, profesor nadzwyczajna rozwoju dziecka na Uniwersytecie Syracuse w Nowym Jorku i autorka książki „Doświadczanie natury z małymi dziećmi”.

Jak twierdzi dr hab. Engemann, o tych odkryciach powinni pamiętać decydenci i lokalni urzędnicy, którzy planują przestrzeń dla parków i innych obiektów publicznych. „Dla planistów miejskich nasze wyniki sugerują, że zielona przestrzeń może przynosić duże korzyści zdrowotne dla całej populacji, a utrzymanie lub nawet zwiększenie zielonej przestrzeni w obszarach mieszkalnych może potencjalnie prowadzić do znaczących korzyści zdrowotnych” – przekonuje.

Źródło: The Daily Healt

kup artykuly platne