Wielki sum z Mekongu lub inaczej pangaz olbrzymi (Pangasius gigas) złowiony przez rybaka w maju 2005 roku miał 2,74 cm długości i ważył 292 kg, a więc ponad 5 razy więcej niż rekordowo wielkie ryby złowione w Ameryce Północnej.

Ten olbrzymi sum, którego uznano za gatunek zagrożony, nadal jest łowiony, choć obecnie już tylko na specjalne zezwolenie. Po udanym połowie, musi trafić do Departamentu Rybołówstwa, gdzie jaja i nasienie są zbierane do prowadzonego programu hodowlanego. To gwarancja, że gatunek zostanie utrzymany przy życiu. Nawet w niewoli wymiary tych sumów są imponujące – największe osobniki dorastają prawdopodobnie do 3 metrów i ważą ponad 300 kg.

Ryba zamieszkuje wody rzeki Mekong w Chinach, ale bytuje także na południu Kambodży i Tajlandii, gdzie znana jest jako Pla Buk, co oznacza po prostu „ogromną rybę”. Ponadto, naukowcy odkryli ostatnio coś niesamowitego. Zbadano, że sum cześć życia spędza w morzu. Dodatkowo, choć większość ludzi ma wrażenie, że sumy są powolnymi, ociężałymi rybami, pływającymi blisko dna, szlaki ich wędrówek są zbliżone nawet do tras łososi. Naukowcy zarejestrowali Pangasius gigas podróżujące aż 1000 km w głąb lądu od morza południowochińskiego w górę rzeki Mekong.

Mimo iż wody rzeki są bardzo mętne i utrudniają śledzenie ruchów ryb, naukowcy znaleźli dowody na to, że ryby zamieszkujące słodką wodę wyemigrowały ostatnio z siedlisk morskich. By to odkryć, specjaliści zbadali markery chemiczne w kości i tkance mięśniowej ryby z regionu Khone Falls w Mekongu. Chociaż ta metoda śledzenia ryb jest wysoko ceniona, po raz pierwszy została wykorzystana do śledzenia szlaków migracyjnych gatunków sumów.

Niedawne odkrycie, że sumy z Mekong są anadromiczne (przechodzą z wód przybrzeżnych do wód słodkich) zaskoczyło wszystkich. Niewykluczone, że to nie wyjątek w rybim świecie i wiele innych gatunków sumów ma podobne nawyki migracyjne. Z pewnością nadaje to nowe znaczenie pojęciu „słodkowodna ryba”. Staje się ona nieadekwatna, jeśli przedstawiciele przypisani do tej kategorii część życia spędzają w słonych wodach środowiska morskiego.

Tak duże jak gigantyczne sumy Mekong są również inne gatunki ryb słodkowodnych. Wśród nich są Arapaima i ogromne płaszczki słodkowodne. Oba gatunki znaleziono w Amazonii. Poważnym rywalem dla największych na świecie ryb słodkowodnych jest również wiosłonos chiński, ale bardzo niewiele wiadomo na temat tego gatunku, który wydaje się szybko zanikać z powierzchni Ziemi.