Zdobywcą tytułu największego oceanicznego mięsożercy jest kaszalot – największy z uzębionych gatunków wielorybów na świecie. Dorosłe samce mogą dorastać do 18 metrów długości i ważą 40 ton. Są one zwykle około dwa razy większe niż samice. Żyją podobnie jak człowiek, a okazy tego gatunku znajdowano w każdym oceanie na świecie

Kaszalot rodzi się bez zębów i pije mleko z gruczołów piersiowych matki – tak, jak robią to małe dzieci. Osiągając wiek dorosły ma już jednak silne stożkowe zęby w dolnej szczęce i tylko szczątki w górnej. Największe z nich mają 28 centymetrów długości, a więc przypominają rozmiarami przedramię człowieka. Na szczęście kaszaloty nie jedzą ludzi, ich ulubionym pożywieniem są gigantyczne kałamarnice.

Aby uszczęśliwić dużego kaszalota, potrzeba około tony jedzenia dziennie. Naukowcy zbadali, że potrafią one nurkować na głębokość 3 000 metrów i wstrzymać oddech na dwie godziny. E takim bezdechu czekają na odpowiedni moment, by zaatakować swój przysmak. Oprócz kałamarnic, żywią się również innymi organizmami, takimi jak ośmiornice i ryby.

Kaszaloty ze względu na ich masywne rozmiary i drapieżny charakter były tematem legend. Ponadto, naukowcy wydobyli z ich żołądków ogromne resztki, które pochodziły z kolosalnych kałamarnic – większych niż jakikolwiek egzemplarze kiedykolwiek złapane przez ludzi, martwe lub żywe.

Ten wielki drapieżnik oceaniczny znany jest z tego, że zjada kolejnego wielkiego drapieżnika oceanicznego – żarłacza białego. Oznacza to więc, że kaszalot jest jednocześnie królem drapieżców.