Wiele kontrowersji budzi pytanie o największego węża na świecie. Wymiary, które spowodowały taki rekord to prawie 8,5 metra długości i 1,10 metra w obwodzie. Takimi wymiarami może się poszczycić największy wąż na świecie – anakonda. Nie była ważona w chwili złapania, ale naukowcy twierdzą, że osiągnęła ponad 500 kg.

Drugim wężem, który konkuruje z anakondą o tytuł rekordzisty, jest pyton siatkowy (python reticulatus). Posiada on rekord świata w długości – najdłuższy znaleziony osobnik miał 10 metrów. Mimo, iż pyton osiągnął zdecydowanie większą długość, całkowite wymiary anakondy powodują, że to jej przypada laur największego węża na Ziemi.

Anakondy spędzają większość czasu na zdobywaniu pożywienia. Mieszkają na bagnach i bardzo dobrze się kamuflują. Istnieją doniesienia historyczne o wczesnych europejskich odkrywcach południowoamerykańskich dżungli, którzy widzieli gigantyczne anakondy o długości do 30 metrów, a niektóre z rdzennych plemion południowoamerykańskiej dżungli donoszą o anakondach o sięgających rozmiarami około 15 metrów. Dotąd jednak nikt nie złapał i nie zmierzył anakondy o takim rozmiarze.

Skamieniałości anakondy, które znaleziono w kopalni węgla w Ameryce Południowej paleontolodzy oszacowali na 13 metrów długości i 1 tonę wagi. Specjaliści identyfikujący ten gatunek węża, potwierdzili, że jest on wystarczająco duży, by polować na krokodyle.

Anakondy są członkami rodziny dusicieli, a więc zabijają swoją ofiarę dusząc ją. Następnie wąż rozluźnia uścisk i połyka łup w całości. Choć węże te najczęściej zjadają wodne stworzenia, takie jak ryby czy kajmany, zdarza im się żywić innymi wężami, jeleniami, a nawet jaguarami. Anakondy to raczej wolno poruszające się węże, więc ich technika łowna polega na ukryciu się i elemencie zaskoczenia, aby złapać swoją niczego niepodejrzewającą ofiarę.