Odkąd Sokrates narzekał na pisane słowo rujnujące wspomnienia, ludzie załamywali ręce nad potencjalnymi szkodami wynikającymi z korzystania z technologii. Obecnie naukowcy twierdzą, że media społecznościowe mogą powodować depresję nastolatków, a także wiele paniki rodzicielskiej w związku z efektami przyciągania uwagi w erze smartfonów.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe wstep


  •  Czy technologia zakłóca dzieciństwo?

Absolutnie. Weź pod uwagę, że dzisiejsi nastolatkowie, którzy są uzależnieni od smartfonów, przyklejają się do swoich telefonów, publikują w mediach społecznościowych i ujawniają dane o sobie. Robią to przed publicznością setek, jeśli nie tysięcy „przyjaciół” komentujących w czasie rzeczywistym, co robią, za pośrednictwem Snapchata i Instagrama. Snapstreak, funkcja Snapchat, która gratuluje użytkownikom konsekwentnego przesyłania wiadomości do swoich przyjaciół, została skrytykowana przez komisarza brytyjskiego ds. dzieci za wywoływanie uzależnienia. Badanie przeprowadzone przez brytyjskie Centrum Bezpiecznego Internetu dla 1500 osób w wieku od 8 do 17 lat ujawniło, że jedna osoba na osiem podzieliła się wiadomością w ciągu ostatniej godziny. Nawet niektórzy dyrektorzy z Doliny Krzemowej chcą, aby ich potomstwo było mniej zaawansowane technologicznie.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe technologia zakloca dziecinstwo


  •  Co pokazują badania o byciu online?

Wśród danych zebranych w różnych ankietach: średni wiek otrzymania pierwszego smartfona to około 10 rok życia, a połowa wszystkich dzieci w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ma konta w mediach społecznościowych przed ukończeniem 12 roku życia. Około jedna czwarta nastolatków twierdzi, że jest online „prawie stale”. W badaniu z 2015 roku około 1 na 10 dziewcząt w Wielkiej Brytanii zgłosiła korzystanie z portali społecznościowych przez ponad trzy godziny w normalny dzień szkolny. Badanie przeprowadzone przez Jeana Twenge'a, psychologa z Uniwersytetu Stanowego w San Diego, wykazało, że nastolatki ze Stanów Zjednoczonych, które spędzają więcej czasu w Internecie, są mniej szczęśliwe niż te, które prowadzą inne zajęcia. W innych badaniach Twenge uznał, że media społecznościowe przyczyniają się do wzrostu depresji nastolatków.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe bycie online


  •  Czy istnieje przeciwny pogląd?

Naukowcy z Oxford Internet Institute i Uniwersytetu w Cardiff przeanalizowali dane od 120000 15-latków i doszli do wniosku, że do pewnego momentu stan zdrowia nastolatków poprawiał się wraz ze wzrostem ich łączności ze światem. Chociaż zbyt dużo czasu na pisanie może mieć negatywny wpływ, badania wykazały, że ważniejsze są inne czynniki, takie jak jedzenie śniadania i sen. Być może głównym problemem w badaniach jest to, że szybko pojawiły się smartfony i opracowano media społecznościowe, utrudniając dogłębne i terminowe badania. Snapchat powstał dopiero w 2011 roku.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe przeciwny poglad


  •  Czy to nie jest po prostu dzieciństwo?

Dzieciństwo zmieniło się na długo przed pojawieniem się mediów społecznościowych. Badanie z 2013 roku przeprowadzone w USA wykazało, że im więcej rodziców czuje, że ich dzielnica jest niebezpieczna, tym więcej dzieci może oglądać telewizję i mieć nadwagę. Te same siły sprawiły, że więcej dzieci utknęło w domu przed smartfonem lub tabletem. Założyciel Snapchata powiedział, że nie ma wątpliwości, że media społecznościowe szybko zmieniają sposób komunikacji nastolatków. – Ludzie zastanawiają się, dlaczego ich córka robi 10000 zdjęć dziennie - powiedział Evan Spiegel w Wall Street Journal w 2016 roku. – Nie zdają sobie sprawy, że to nie jest zachowywanie obrazów, ona w ten sposób mówi.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe po prostu dziecinstwo


  •  Czy serwisy społecznościowe nie mają ograniczeń wiekowych?

Mają, choć egzekwowanie jest ogromnym wyzwaniem. Na Facebooku, Instagramie, Snapchacie i Twitterze generalnie musisz mieć co najmniej 13 lat, aby założyć konto. (W niektórych krajach obowiązują bardziej rygorystyczne zasady: minimalny wiek konta Google to 14 w Korei Południowej i 16 w Holandii.) Większość stron internetowych prosi nowych rejestrujących o uczciwe zgłoszenie daty urodzenia, co sprawia, że ich limity wiekowe są raczej ograniczone, łatwe do obejścia.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe ograniczenia wiekowe


  •  Kto jest pod bronią?

Grupa ekspertów z zakresu pediatrii i zdrowia psychicznego lobbuje na Facebooku, aby przerwać korzystanie z programu Messenger Kids, będącego wersją aplikacji Messenger dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat, twierdząc, że małe dzieci są „za małe, aby poruszać się w złożonych relacjach online”.

Inna grupa byłych pracowników Google, Facebooka stworzyła Centrum Technologii dla Ludzkości, aby zgłaszać alarmy na temat luk w zabezpieczeniach powodowanych przez uzależniające produkty. Kierownik, który pomógł stworzyć iPoda, zadzwonił do firmy Apple Inc., aby stworzyć monitor aktywności cyfrowej, aby pomóc użytkownikom swoich urządzeń śledzić ich.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe pod bronia

W styczniu dwóch dużych udziałowców Apple wezwało firmę do zaoferowania rodzicom sposobu na dostosowanie telefonu iPhone swojego dziecka, aby ograniczyć czas oglądania, godziny korzystania i dostęp do mediów społecznościowych. Poprosili firmę o przeprowadzenie dalszych badań i zajęcie się „rosnącym niepokojem społecznym”. W ciągu kilku dni Apple odpowiedział, że więcej funkcji dla rodziców jest już w fazie rozwoju. Google dodaje lepszą kontrolę rodzicielską w swojej aplikacji YouTube dla dzieci po zgłoszeniu, że hostuje nieodpowiednie filmy wideo. Czy do akcji wkroczą rządy? Mogą. Podczas kwietniowego wystąpienia Marka Zuckerberga w kongresie pojawiły się pytania dotyczące dzieci.

infoplanet temat tygodnia media spolecznosciowe kto pod bronia

Ustawodawca zmusił Zuckerberga do wsparcia ustawy, którą wprowadził w 2015 roku, w celu rozszerzenia ochrony prywatności w Internecie dla dzieci w wieku do 16 lat. Senator porównał również gigantów technologicznych z przemysłem tytoniowym. W Wielkiej Brytanii sekretarz ds. Zdrowia Jeremy Hunt zagroził regulacją Google, Twittera, Snapchata i innych firm, twierdząc, że ich niepowodzenie w zapobieganiu nieletnim używania pozostawiło rodziców z „niechcianym wyborem”. Więc co dalej? To, co wymusza się na firmach technologicznych, to nadchodzące rozporządzenie w sprawie ogólnej ochrony danych w Europie, które zakazuje jakiejkolwiek firmie przetwarzania danych od użytkowników poniżej 16 roku życia bez zgody rodziców. W kwietniu WhatsApp, internetowy serwis komunikacyjny należący do Facebooka, podniósł minimalny wiek użytkowników w Europie do 16 z 13 lat. SnapChat nie będzie już przetwarzał żadnych danych, które mogą wymagać zgody rodziców, w tym utrzymania historii geolokalizacji. Takie zmiany wprowadzają rodziców w nowe zobowiązanie, ponieważ ankieta PewResearch Center wykazała, że wiadomości tekstowe są najczęstszym sposobem utrzymywania kontaktu z dziećmi.