W dzisiejszych czasach dzieci codziennie korzystają ze smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń z elektronicznym ekranem. Problem w tym, że jest to szkodliwe dla ich oczu. Wraz z popularnością gier wideo i aktywności online, schorzenie nazywane „suchym okiem” staje się coraz bardziej powszechne u dzieci i nastolatków. Stan ten może powodować trwałe uszkodzenie wzroku.

– Zjawisko, które zaczynamy dostrzegać, dotyczy przede wszystkim użytkowników cyfrowych ekranów tabletów i smartfonów – powiedział profesor James Wolffsohn z brytyjskiego uniwersytetu Aston. – Film łzowy na powierzchni oka występuje przez cały czas, nie tylko wtedy, kiedy płaczesz. To mniej niż dziesiąta część grubości ludzkiego włosa, ale bez niego prawdopodobnie w ogóle straciłbyś wzrok – wyjaśnił.

infoplanet drowie dzieci a czas przed komputerem badania

Pozbawione łez oczy mogłyby wyschnąć, najprawdopodobniej również zostałyby zakażone przez bakterie. Ponieważ jednak dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranem, u wielu z nich ten naturalny stan jest zaburzony.

– Kiedy koncentrujesz wzrok na jednym punkcie, takim jak ekran komputera, mrugasz mniej, przez co narażasz się na „syndrom suchego oka” – powiedział Wolffsohn.

Łzy, które nie są wytwarzane, wyparowują i zostawiając po sobie sól, a ta może spowodować dalsze uszkodzenia oczu. W odpowiedzi na narastający problem powstała aplikacja, która może diagnozować objawy spowodowane nadmiernym korzystaniem z ekranów cyfrowych. Użytkownicy mieli okazję przetestowania jej podczas targów w Londynie. Program zadaje proste pytania i przeprowadza testy, dzięki którym wiadomo, jak długo dana osoba może wygodnie patrzeć na ekran bez mrugania.

infoplanet drowie dzieci a czas przed komputerem badania oko

Lekarze twierdzą, że nawet bez zainstalowanej aplikacji możesz chronić swoje oczy, pamiętając o mruganiu, a także stosując krople nawilżające.


kup artykuly platne