Sezon wakacyjny uznajemy za otwarty! Wraz z nim planujemy bliższe i dalsze wyjazdy wakacyjne, przeloty, przejazdy i wiele innych atrakcji, związanych z pobytem poza domem. W zależności od tego, gdzie zamierzasz się udać, proponujemy krótki poradnik podróżnika. Dzięki niemu twoja podróż samolotem będzie przyjemna i bezpieczna.

1. Zanim zarezerwujesz wakacje, sprawdź datę ważności twojego paszportu. Pamiętaj, że niektóre kraje wymagają, abyś posiadał paszport ważny minimum 3 miesiące od chwili opuszczenia kraju docelowego.

2. Upewnij się że posiadasz wizę, jeżeli jest ona wymagana w danym kraju.

 

3. Wybierz właściwe miejsce w samolocie. Jeśli cenisz sobie spokój i ciszę, warto zdecydować się na kupno biletu z przodu samolotu – jesteś wówczas oddalony od silników maszyny.

4. Jeśli zależy ci na konkretnym miejscu, sprawdź dokładnie możliwości. Niektóre linie za dopłatą oferują miejsce w pobliżu obsługi lub do wyboru.

5. Jeśli jesteś wysoki i masz długie nogi, powinieneś wybrać miejsce w pobliżu wyjścia ewakuacyjnego. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń.

6. Jeśli możesz zarezerwować konkretne miejsca już podczas rezerwacji biletu, zrób to. Jeśli zdecydujesz się czekać na dzień tuż przed odlotem, jest duże prawdopodobieństwo, że dostaniesz wówczas gorsze miejsca.

 

7. Jeśli podróżujesz z dziećmi, pamiętaj, aby wcześniej ustalić miejsca pobytu i hotele. Po przyjeździe na miejsce może być trudno znaleźć lokum, a dzieci prawdopodobnie będą zmęczone wyprawą.

8. By uprzyjemnić najmłodszym podróż, zabierz ze sobą coś do zabawy. Mogą być to gry elektroniczne, ulubiona maskotka lub książki.

9. Choć o tym pewnie pamięta każdy rodzic, warto przypomnieć, że zawsze pod ręką warto mieć chusteczki higieniczne.

10. Większość linii zezwala na podróż już z 2-dniowymi dziećmi, niektóre dla bezpieczeństwa umożliwiają przewożenie dopiero po osiągnięciu dwóch tygodni życia. Obie opcje są jednak możliwe wyłącznie na lotniskach lokalnych, na których nie jest potrzebny paszport. Jeśli jedziesz za granicę, potrzebujesz paszportu, którego wyrobienie zajmuje kilka tygodni.

 

11. W większości linii za bilet dla dziecka poniżej 2 roku nie zapłacisz lub zapłacisz mniej. Wówczas jednak nie mogą one zajmować swoich miejsc – muszą przebywać na fotelu rodzica.

12. Dla dzieci pomiędzy 2 a 11 rokiem życia większość linii lotniczych przewiduje koszty przelotu niższe o około 60–80% i często mogą korzystać ze swoich miejsc.

13. Podróżując z dziećmi staraj się zarezerwować fotele z większą ilością miejsca na nogi i bagaż podręczny. Takie miejsce zawsze się przyda.

14. Przed wyjazdem wydrukuj bilety i wszystkie dokumenty niezbędne w podróży w dwóch egzemplarzach, a oba zestawy zapakuj w oddzielne miejsca.

15. Pamiętaj o właściwych wymiarach bagażu podręcznego, oraz o właściwej wadze bagażu dodatkowego. Zbyt duża jego ilość może się okazać kosztowna, ponieważ trzeba będzie za nią zapłacić.

 

16. Zapoznaj się z przepisami, na podstawie których będziesz mógł odzyskać utracony bagaż. Są one różne w zależności od linii lotniczej i miejsca, w które się udajesz.

17. Pamiętaj o ubezpieczeniu. Pobyt u lekarza lub w szpitalu za granicą może oznaczać koszty nie do udźwignięcia.

18. Wyjedź na lotnisko na tyle wcześnie, aby pojawić się na nim 2 godziny przed odprawą. Jeżeli wybierasz się na wakacje lotem zagranicznym, będziesz potrzebował nawet więcej czasu.

19. Zastanów się, czym dojechać na lotnisko. Być może będzie korzystniej będzie wziąć taksówkę i nie martwic się o koszty parkingu, na którym będzie oczekiwał samochód.

 

20. Staraj się planować wylot poza szczytem turystycznym, dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i nerwy.

21. Pamiętaj, aby podróżując samolotem poza granice Unii Europejskiej zapakować w woreczek plastikowy wszelkie płyny o objętości powyżej 100 ml.

22. Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi przewozu pieniędzy w gotówce.

23. Pamiętaj, aby w bagażu podręcznym nie przewozić owoców, warzyw, płodów rolnych, żywych zwierząt.