Naukowcy alarmują, że aż 60–90% chorób jest bezpośrednio spowodowanych lub potęgowanych przez stres. Prawidłowość ta dotyczy nie tylko lekkich dolegliwości, ale również poważnych schorzeń, jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, bóle pleców, głowy, zębów, problemy żołądkowe i trawienne, bezsenność, wyczerpanie, problemy ze skórą, a nawet przyrost lub utrata masy ciała. Ponadto stres związany jest z huśtawką nastrojów, depresją, lękiem, niepokojem, drażliwością i wielu innymi objawami w sferze psychicznej i behawioralnej.

Właściwe pojęcie stresu

Stres jest często uznawany w naszym społeczeństwie jako cena i oznaka osiągnięcia sukcesu. To niemal naturalna konsekwencja rywalizacji i dążenia do postawionych sobie celów. W codziennym życiu już niemal konkurujemy ze sobą w odporności na stres, sprawdzając, kto może sobie poradzić z jego większym natężeniem. Nic więc dziwnego, że chorób jest coraz więcej.

 

Jedynym sposobem na ograniczenie negatywnych skutków stresu, jest zminimalizowanie jego źródeł. Ponieważ jednak wiąże się on nie tylko z negatywnymi, ale również pozytywnymi aspektami naszego życia, takimi jak ślub, narodziny dziecka, planowanie przyszłości czy wyjazd na wakacje, pozbycie się go nie zawsze oznacza wyeliminowania źródeł stresu. Zamiast tego warto rozwijać umiejętności, które pozwalają nam radzić sobie ze stresem.

Pozbądź się stresu – porady dla początkujących


 1. Wygospodaruj czas

Znajdź w ciągu dnia spokojny czas, w którym pomedytujesz lub pozwolisz sobie na krótki relaks. Idź na siłownię, ćwicz jogę, spaceruj lub spędź godzinę z książką. Musisz stworzyć dla siebie przestrzeń, w której wyciszysz swój umysł i usuniesz z niego wszystko to, co ci doskwiera.

 


 1. Nie zwlekaj

      Możesz odłożyć ważne zadania, ale nie możesz zwlekać z redukcją stresu.

 


 1. Ułóż sobie odpowiednią dietę

Właściwa dieta pomoże organizmowi radzić sobie ze stresem lub jego skutkami. Jak przekonuje Michael Pollan, autor książki na temat odżywiania „Jedz jedzenie, czyli odżywiaj się”, wystarczy jeść urozmaicone posiłki i tylko od czasu do czasu pozwolić sobie na niezdrowe jedzenie typu chipsy czy dania gotowe.

 


 1. Znajdź czas na bycie z rodziną

Spróbuj zjeść przynajmniej jeden posiłek dziennie z rodziną lub ze znajomymi. Jeszcze lepiej, gdy zorganizujesz sobie dzień tak, by zjeść posiłek i z rodziną, i z przyjaciółmi.

 


 1. Rozmawiaj

Naucz się wyrażać niezadowolenie w konstruktywny sposób, szczególnie jeżeli dotyczy kogoś bliskiego.

 


 1. Ustal priorytety

Dowiedz się, co w twoim życiu wymaga uwagi. Dowiesz się, z czego możesz zrezygnować, i zrób to. Skup uwagę na rzeczach, które są dla ciebie kluczowe.

 


 1. Wypracuj rutynę

Posiadanie swojego własnego schematu działania sprawi, że nie będziesz musiał martwić się tym, co będzie za chwilę. Po pewnym czasie wypracowane zachowania stają się drugą naturą.

 


 1. Akceptuj zmiany

Nie dopuść, abyś nie mógł funkcjonować, jeżeli twoja rutyna zostanie przerwana. Zostaw sobie pole manewru, aby móc dostosować się do zmieniających się warunków.

 


 1. Wiedz, kiedy odejść

Nie akceptuj związków, zarówno zawodowych, jak i prywatnych, które są dla ciebie problemem. Kiedy zaczniesz się czuć źle, odejdź, patrz odważnie przed siebie i nie rozpamiętuj przeszłości.

 


 1. Zwróć uwagę na siebie

Przyjrzyj się swojemu organizmowi, a zauważysz, kiedy czujesz się zestresowany i będziesz mógł zidentyfikować przyczynę gorszego samopoczucia.

 


 1. Zrezygnuj z niepotrzebnej konkurencji

Nie musisz mieć najlepszego samochodu, zawsze najlepszych wyników i najpiękniejszej dziewczyny/chłopaka. Odpuść trochę.

 


 1. Pokochaj ludzi

Podziel się dobrem, poczuj ciepło płynie od innych ludzi.

 

Napisz na naszym forum, ile z powyższych zasad już stosujesz lub dlaczego ich nie stosujesz.