W ciągu dnia masz do dyspozycji 86400 sekund, co daje ich łącznie ponad 30 milionów w ciągu roku. Niemniej, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, potrzeba tylko 7 sekund. Nie należy jednak ich lekceważyć. To chwila, która może zmienić twoją sytuację w danym momencie lub nawet odmienić całe życie.

Magiczna siódemka

Masz 7 sekund, aby zostawić imponujące pierwsze wrażenie na przyszłym partnerze. Tyle samo, aby twój przyszły pracodawca uznał, że jesteś właściwą i wiarygodną osobą. Ten magiczny czas to szansa na dostarczenie drugiej osobie informacji, które trudno później zmodyfikować, ponieważ zmiana pierwszego wrażenia wymaga wiele wysiłku.

 

Co ciekawe, tak naprawdę jest to sztuczka, którą funduje nam nasz mózg dzięki efektom: zakotwiczenia i stronniczego potwierdzenia. Tym pierwszym jest tendencja do bardzo mocnego opierania się na pierwszym otrzymanym fragmencie informacji. Potwierdzenie zaś to proces faworyzowania wcześniejszych hipotez.

1. Uprzedź uprzedzenia

Jak działa efekt pierwszego wrażenia? Gdy nieznajomi spotykają się po pierwszy, najczęściej opierają się na intuicyjnym odczuciu dotyczącym wizerunku drugiej osoby. Zmiana tego stronniczego odczucia jest utrudniona tendencją do potwierdzania wcześniejszych wyobrażeń. Oznacza to, że pierwsze wrażenie jest wyłącznie względnie trwałym produktem ubocznym naszych uprzedzonych umysłów.

 

Czy oznacza to, że nie możesz być sobą, aby zadowolić innych? Niezupełnie o to chodzi. Powinieneś być prawdziwy, ale przez pierwsze 7 sekund warto starać się pokazać to, co w tobie najlepsze. Choć wiadomo, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce, aby mieć szanse dać się poznać, powinniśmy zrobić wszystko, aby nasz rozmówca się nami zainteresował.

Można więc być książką z bogatą zawartością, ale również z ładną okładką. Dobre pierwsze wrażenie można zostawiać na wiele sposobów, począwszy od ubioru czy postawy przez styl mówienia aż do języka ciała. Poniżej kilka wskazówek, od czego najlepiej zacząć.

2. Wyglądaj

Powiedzenie „nie szata zdobi człowieka” już dawno straciło na znaczeniu. Wygląd fizyczny jest pierwszą podlegającą interpretacji wskazówką dotyczącą tego, kim jesteśmy. Poza tym jest to sposób na okazywanie szacunku. Ubierając się zgodnie z okazją, wyrażamy siebie i pokazujemy swój stosunek do innych osób.

 

Stąd też warto nauczyć się nawyków właściwych dla danej grupy społecznej, ponieważ ten sam gest nie wszędzie oznacza to samo. Ogolony czy nie, uporządkowany czy rozwichrzony, wszystko to ma wpływ na pierwsze wrażenie o tobie.

3. Uśmiechaj się

Uśmiech to również ważny element pierwszego wrażenia. Nie sil się na niego, ale po prostu znajdź w sobie pozytywna energii i po prostu szeroko się uśmiechnij. Sztuczny uśmiech wygląda nienaturalnie i może zrobić więcej szkody niż pożytku.

 

Co znaczy „prawdziwy uśmiech”? Kiedy się uśmiechasz, podnosisz mięśnie kącików ust, policzki i brwi. W szczerym uśmiechu jest to działanie mimowolne.

4. Nastaw się pozytywnie

Pozytywne nastawienie odgrywa kluczowa rolę w kształtowaniu naszego wizerunku. Podobną rolę odgrywa utrzymanie kontaktu wzrokowego, który daje poczucie intymności i pokazuje zaangażowanie i szczere intencje.

 

Patrz w oczy człowieka, z którym się spotkałeś, dopóki nie zobaczysz koloru jego tęczówek. Jak udowadnia wiele badań, że osoba utrzymująca kontakt wzrokowy jest odbierana jako atrakcyjna, kompetentna, godna zaufania, szczera i pewna. Pora więc zamiast patrzeć w ziemię lub na boki zacząć spoglądać ludziom prosto w oczy.

5. Mów jasno

Często nieważne jest to, co mówisz, ale jak mówisz. Sposób, w jaki się wypowiadamy przyczynia się jest ważnym elementem sukcesu w pozostawieniu po sobie dobrego pierwszego wrażenia.

 

Nie dopowiadaj pochopnie, pomyśl dokładnie zanim zaczniesz mówić. Zbyt szybkie odpowiedzi sprawiają wrażenie myślowego chaosu. Pomyśl chwilę, a następnie udziel rzeczowej i kompetentnej odpowiedzi. To wystarczy.

6. Słuchaj

Rozmowa to nie monolog tylko konwersacja. Polega na interakcji, a więc udziale wszystkich uczestników rozmowy.

 

Chętnie pokazujemy nasze „ja”, ale warto pamiętać, że inni również mają coś do powiedzenia. Uczestnicząc w rozmowie, postaraj się nie zabierać ciągle głosu. Słuchaj innych, lekko pochylając się przy tym w kierunku rozmówcy.

7. Komplementuj

Nie lubisz komplementów – ja owszem! Poszukaj czegoś miłego, co możesz powiedzieć swoim rozmówcom.

 

Uważaj, ponieważ łatwo osiągnąć wręcz odwrotny skutek. Nie bądź powierzchowny i nie udawaj. Jednak jeżeli w twoim rozmówcy coś ci się podoba, po prostu to powiedz.

Dzięki tym prostym zasadom zrobisz doskonałe pierwsze wrażenie. Być może dzięki temu będziesz mógł dać się poznać bliżej.