W jaki sposób najczęściej opisuje się związek? Inspirujący? Ekscytujący? Ciekawy? Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Winnipeg wykazało, że słowem używanym najczęściej na określenie relacji była „nuda”. Czy można temu zapobiec?

Martwić się?

Wyniki wykazały, że w czasie randek częściej nudzą się mężczyźni, zaś w małżeństwie znudzenia doświadczają częściej kobiety. Pary mówiły również, że ich relacje nie były ani zabawne, ani romantyczne, ale w wręcz przeciwnie – bywały odbierane jak praca czy obowiązek.

Na szczęście istnieje mnóstwo prostych sposobów na utrzymanie relacji w taki sposób, aby były one wciąż świeże, ciekawe i ekscytujące, niezależnie od tego, czy dopiero się poznaliście, czy jesteście małżeństwem od 30 lat.

Kłócić się?

Kłótnia z partnerem może wydawać się najgorszym, co może się zdarzyć, ale – jak twierdzą psycholodzy – nuda w związku może być jeszcze bardziej szkodliwa. 

Co więcej, poczucie nudy może z czasem rosnąć w siłę. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytety Michigan i Stony Brook wykazało, że pary, które odczuwały rutynę po 7 latach małżeństwa, częściej czuły się nieszczęśliwe w swoich relacjach również po 16 latach.

Zacznij działać!

Ludzki umysł w większości przypadków bardzo dobrze reaguje na niespotykane doznania. Dlatego nowy zakup, posiłek w innej niż zwykle restauracji czy poznanie osoby spoza grona znajomych sprawia, że jesteś zadowolony. Jednak jeśli powtarzasz te doświadczenia, mózg przetwarza je już w inny sposób. Zamiast zwiększenia ilości hormonów szczęścia, zaczyna się nudzić. Ten proces wyjaśnia, dlaczego robienie tego samego dzień po dniu z tą samą osobą może przestać ekscytować.

Jeśli czujesz się znudzona, to najlepszy moment na podjęcie działań. Nie możesz pozwolić, aby wasze relacje całkowicie się wypaliły. Tym, co sprawi, że poczujesz się dobrze w związku, są nowe doświadczenia.

Typowe oznaki nudy  • Nie lubisz spędzać czasu ze swoim partnerem.
  • Relacje odbierasz jak obowiązek.
  • Czujesz, że twój związek nie jest już ekscytujący, choć kiedyś taki był.
  • Nie przypominasz sobie, kiedy ostatni raz dobrze się bawiłeś.
  • Szukasz wymówek, aby unikać wspólnego spędzania czasu.
  • Nie widzisz przyszłości dla związku.Sprawdzone sposoby na nudę

Jeżeli powyższe stwierdzenia brzmią dla ciebie znajomo, poznaj kilka kroków, które mogą uratować sytuację.

Krok 1: Wybierz odpowiedniego partnera

Bycie z właściwą osobą jest kluczowe. Jeśli próbowałeś wszystkiego i nadal odczuwasz związku ze swoim partnerem, być może powinieneś poszukać gdzie indziej.

Krok 2: Miej wspólne hobby

Wspólne zainteresowania to świetny sposób na podtrzymanie emocji w związku. Istnieje bardzo wiele aktywności, które mogą spodobać się twojemu partnerowi i przywrócić waszym relacjom iskrę. Często wystarczy tylko spróbować.

Krok 3: Zachowaj bliskość

Podczas nocy spędzanych ze swoim partnerem, staraj się każdorazowo spróbować nowego sposób na bliskość. Badania wykazały, że intymność ma wiele korzyści, w tym poprawę zdrowia, wzmocnienie relacji, przedłużenie życia, wspomaganie systemu immunologicznego.

Krok 4: Szanuj codzienną intymności

Pozwól sobie na krótkie chwile intymności każdego dnia, nawet jeśli będzie to tylko krótki pocałunek lub wieczorne przytulenie przed telewizorem. Może okazać się to sposobem na zachowanie świeżości waszego związku.

kup artykuly platne