Proroctwa Nostradamusa od stuleci były badane przez wielkich uczonych, mimo to nadal pozostają jedną z największych tajemnic wszech czasów. Niektórzy uważają, że każda wizja była zagadką, wymagającą odpowiedniego ułożenia całości. Sceptycy twierdzą, że przepowiednie Nostradamusa były po prostu czystą fantazją, jednak niektórzy eksperci są przekonani, że około połowa jego proroctw już została zrealizowana.

Francuski prorok przewiduje, że w roku 2018 zmarli powstaną z grobów, a świat będzie musiał zmierzyć się z przemianami narodowymi, a także klęskami żywiołowymi, które wstrząsną światem. Czy to możliwe? Czy z jego przepowiedni możemy dowiedzieć się, co nas czeka? Poznaj niektóre proroctwa i bądź przygotowany na to, co przyniesie los.

Naukowe podstawy?

Jako medyk zafascynowany okultyzmem, Nostradamus przepowiadał przyszłość na następne dwadzieścia wieków, ryzykując sprowokowanie gniewu Kościoła katolickiego. Ten niski i energiczny osobnik z długą i gęstą brodą zdecydowanie był dziwakiem. Znany jako syn nawróconych Żydów, pasjonujący się astrologią i innymi naukami, został zaproszony do Paryża w 1556 roku głównie jako źródło rozrywki. Jednak jego proroctwa o królu przyniosły mu międzynarodową sławę.

Jedno z nich, które wydawało się być absurdalne, okazało się złowieszcze. Sugerowało, że „młody lew pokona starszego na polu bitwy, w walce jeden przeciwko jednemu, przebije on oczy w złotej klatce, dwie rany w jednym, a potem nagle przeminie”. Słowa te spełniły się 1 czerwca 1559 roku, kiedy król brał udział w turnieju. Włócznia jego przyjaciela i przeciwnika przez przypadek przebiła królewski złoty hełm i raniła go w oczy. Król cierpiał przez dziesięć dni, po czym zmarł. Przerażony winowajca, hrabia Montgomery, był młodszy od władcy.

Słowa Nostradamusa zostały należycie zapamiętane. Z powodu silnej opozycji wobec magów i czarodziejów, przywódcy Kościoła rzymskokatolickiego woleliby spalić żywcem tego niebezpiecznie precyzyjnego proroka. Chłopi wierząc, że przepowiednie rzeczywiście są przekleństwem, spalili jego wizerunek. Tylko dzięki owdowiałej królowej Caterinie de Medici udało mu się uniknąć egzekucji.

Mroczne czasy

Mitowi Nostradamusa sprzyjały okoliczności. Francja na krawędzi wojny domowej była idealnym środowiskiem dla rozwoju mrocznych i tajemniczych proroctw. Dlatego cieszyły się one niezwykłą popularnością – pierwszych 100 z prawie 2000 opublikowano w 1555 roku, zaś pozostałe wydano w 1557 roku. Nostradamus zostaje w tym czasie królewskim radnym. Ze względu na wewnętrzne zamieszki, królowa Ecaterina, nie potrzebowała dodatkowego potwierdzenia słów przepowiedni. Z tych samych względów bez cienia wątpliwości zaakceptowała jego awans na stanowisko nadwornego medyka swojego syna, Karola IX.

Nostradamus wiedział, jak podtrzymywać własną sławę. Specjalnie wysławiał się w tajemniczy sposób, używając zwrotów współczesnego mu języka francuskiego, ale i słów w języku włoskim, greckim, hebrajskim i łacińskim. Każda prognoza składała się z czterech wersetów, ale żaden nie przypominał wiersza. Wizjoner twierdził, że ten styl bronił go przed karą potężnych, którzy nie byli zachwyceni jego słowami.

Niektórzy z bardziej sceptycznych obserwatorów zgadzają się, że mglisty styl został świadomie przyjęty, aby umożliwić wieloraką interpretację dzieła. Do obecnych czasów powstało ich niemal 400, z których każda stara się ujawnić sekrety proroctw.

Zapowiedzi krwawego wieku

Wiele przepowiedni Nostradamusa dotyczy niezwykle gwałtownych, współczesnych wydarzeń – od dojścia Hitlera do władzy po zabójstwo Johna F. Kennedy'ego i jego młodszego brata, Roberta. W Niemczech wierzono w prorocze słowa na tyle, że fałszowano serię czterowierszy dotyczące III Rzeszy, czyniąc je bardziej przychylnymi dla narodu. Kopie zmienionej wersji wyrzucono w celach propagandowych z samolotu.

Jeden z jego autentycznych czterowierszy był przez wielu uważany za przepowiednię drugiej wojny światowej: „Żywy ogień i śmierć ukryta w kulach zostanie straszliwie uwolniona. Do zmroku siły nieprzyjaciela zniszczą całe miasto”. Z tego względu jeden z największych poetów Francji, Pierre de Ronsard, napisał o francuskim proroku: „Jak antyczna wyrocznia przez wiele lat przewidział dużą część naszego przeznaczenia”.

Nostradamus żył w szacunku rodziny królewskiej i rosnącej sławie aż do śmierci, która nadeszła w 1566 roku. Wielu mu współczesnych do końca pozostało skrajnie sceptycznych w stosunku do jego pracy albo uważało go za inteligentnego oszusta, który skorzystał z łatwowierności słuchaczy. Niemniej według niektórych badaczy Nostradamus przewidział nawet własną śmierć, pisząc: „Obok ławki i łóżka będę martwy”. Ponadto pewnego wieczoru oznajmił, że nie przeżyje do następnej nocy. Następnego ranka został znaleziony w sypialni, obok stołu roboczego. Umarł z powodu dny moczanowej na którą chorował.

Proroctwa Nostradamusa na 2018 rok

Nostradamus to szarlatan czy wizjoner, jak myślicie?