Papież jest zawsze postrzegany jako osoba obdarzona władzą. Wielu ludzi go słucha, ale niewielu zna niektóre z zaskakujących faktów na ich temat. Czy wiedzieliście, że niektórzy dawni papieże mieli dzieci lub nie musieli mieszkać w Watykanie? Oto kilka ciekawych faktów!

Syryjscy papieże

Pięciu z 266 papieży Kościoła katolickiego narodziło się w Syrii. Z populacją zaledwie 18 milionów to całkiem dobry procent. Św. Piotr, św. Anicetus, papież Jan V, św. Sergiusz I, papież Sisinnius, papież Konstantyn i św. Grzegorz III byli syryjskimi papieżami.

Co prawda od ósmego stulecia nie ma syryjskiego papieża, ale kraj ten jest nadal na wysokim czwartym miejscu pod względem ilości papieży, którzy z niego wyszli.

Nawrócony Konstantyn

Pierwszym rzymskim cesarzem, który przyjął chrześcijaństwo, był w rzeczywistości Konstantyn. Jego nawrócenie na chrześcijaństwo było punktem zwrotnym dla religii. Przez setki lat Rzymianie prześladowali chrześcijan, ale za czasów Konstantyna wszystko się zmieniło.

Wielki Jan

Ludzie wybierają swoje papieskie imiona jako sposób na hołd ich poprzedników. Najwyraźniej papież Jan jest najbardziej szanowany, ponieważ jest najbardziej popularnym imieniem papieża. Jak dotąd było używane 23 razy, na drugim miejscu są Grzegorz i Benedykt z szesnastoma wyborami.

Nowe wiadomości

W listopadzie 2013 roku papież Franciszek ujawnił coś, czego nikt wcześniej nie widział. Tego dnia zostały upublicznione kości św. Piotra. Fragmenty odkryto podczas wykopalisk pod bazyliką św. Piotra po II wojnie światowej. Jednak jest wielu archeologów, którzy wątpią w ich autentyczność.