Choć wydaje się to tylko powtarzanym powiedzeniem, psy potrafią wyczuwać strach u człowieka. Potwierdza to najnowsze brytyjskie badanie, stwierdzające związek między cechami osobowości ludzi a częstością ugryzienia przez psy.

Jak udało się ustalić, im bardziej stabilna emocjonalnie i mniej neurotyczna była dana osoba, tym mniej prawdopodobne było prawdopodobieństwo ugryzienia przez psa. Odkrycia dokonano na podstawie przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu analizy zachowania blisko 700 osób w północnej Anglii.

 

Ugryzienie psa

W ramach badania uczestnicy zostali zapytani, czy kiedykolwiek zostali ugryzieni przez psa, a także czy go znali oraz czy ugryzienie było pojedynczym przypadkiem, czy się powtórzyło. Jednocześnie ankietowanym zrobiono również test osobowości. Nie wzięto natomiast pod uwagę charakteru, płci, wieku i rasy psów.

Ogółem, 1 na 4 uczestników został ugryziony przez psa. Ponad połowa uczestników (55%) została zaatakowana przez psa, którego nie znała. Co ciekawe, prawie dwukrotnie częściej gryzieni byli mężczyźni. Ponadto osoby, które posiadały kilka psów, były trzykrotnie bardziej narażone na ugryzienie niż te, które nie były właścicielami psów.